Roman Prymula v kritice k načasování opatření 15m2. Prozradil i, kdy se ukáží důsledky rozvolnění

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 11. 2020

Vláda rozhodla, že od středy omezí počet lidí v obchodech. Jeden člověk pro sebe bude muset mít prostor 15 metrů čtverečních. Jde o opatření, které zvedlo vlnu kritiky nejen o veřejnosti, ale i některých odborníků. Mezi nimi je i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (56), který se netajil pro ŽivotvČesku.cz tím, že nešťastné je jeho načasování. Zároveň upřesnil, kdy bude Česko znát důsledky rozvolnění, zejména pokud jde o návrat školáků do lavic.

Základní školy byly uzavřeny od 14. října. Žáci 1. a 2. tříd základních škol se vrátili ve středu 18. listopadu. Další žáci základních škol se vrátí do školních tříd od pondělí 30. listopadu. Bez omezení půjdou děti z prvního stupně a 9. třídy, další třídy druhého stupně se budou ve škole střídat. Ovšem právě návrat školáků může představovat poměrně vysoké riziko.

"Teď ukáže konkrétní situace, co se bude dít v těch prvních týdnech prosince, protože každé opatření či rozvolnění má dopad do epidemické křivky. Takže s odstupem čtrnácti dnů se ukáže, jaký to bude mít reálný dopad," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog.

Vládní opatření jsou stále velmi proměnlivá a každý den může předznamenat něco nového. Aktuálně platí to, že zákazníci nakupující v obchodech musí dodržovat, mimo již dříve daná nařízení, pravidlo jedné osoby na 15 m2.

"Opatření není revoluční, to platí v řadě zemí světa. Na druhou stranu pokud jsme ho chtěli aplikovat, tak jsme ho měli aplikovat dříve. A co není zcela šťastné, že se to mění v průběhu a lidé se k tomu staví velmi zamítavě, byť to opatření nějaký smysl má," dodal Roman Prymula, který dokázal zastavit šíření viru v první vlně epidemie.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.