Reklama:

Roman Prymula varuje před mutacemi koronaviru. Jedna dávka vakcíny příliš nechrání, říká

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 6. 2021

Česká republika dokázala dostat epidemii pod kontrolu, ale odborníci jsou na pozoru před tím, co se stane po letních prázdninách. Panují obavy, aby lidé nepřivezli ze zahraničních dovolených varianty koronaviru, které budou umět »obejít« očkování. "Jednodávková schémata, bez ohledu na typ vakcíny, příliš nechrání," uvedl pro ŽivotvČesku.cz k problematice nových variant koronaviru epidemiolog Roman Prymula (57).

Reklama:

V sobotu přibylo v Česku 63 případů koronaviru, nejméně za první víkendový den od loňského 11. července. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie mírně stouplo z 0,66 na téměř 0,72. Čím je nižší, tím méně se nákaza ve společnosti šíří. Dál klesá počet počet hospitalizovaných s covidem-19. Nyní jich ministerstvo eviduje 73, z toho 11 ve vážném stavu. Na 100.000 obyvatel připadá za uplynulý týden devět nakažených, stejně jako předchozí dny. Za posledních 14 dní bylo v republice 22 potvrzených případů na 100.000 obyvatel.

To jsou pozitivní čísla, která občanům České republiky dávají naději, že epidemii se podařilo dostat pod kontrolu. Podle odborníků potlačení epidemie má přímou souvislost s tím, že se daří proočkovávat populaci a také s tím, že řada lidí se s koronavirem během roku setkala a vytvořili si v těle protilátky.

Reklama:

Pozitivní trend ale může zhoršit léto. Politici i experti na šíření virů se obávají, aby se v Česku nezačaly v hojné míře objevovat varianty viru, které jsou rezistentní proti některým typům vakcín. V této souvislosti se mluví zejména o variantě delta (tzv. indická mutace). Podle epidemiologa Romana Prymuly je nutné zvýšit počet lidí, kteří budou kompletně očkovaní.

"Ukazuje se, že obecně jednodávková schémata, bez ohledu na typ vakcíny, příliš nechrání. Účinnost je pouze přibližně 30%. Nízkou účinnost proti mutaci delta při dvoudávkovém schématu vykazují inaktivované vakcíny a také vakcína Astra Zeneca je účinná pouze z 60%," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Tzv. varianta delta nyní přibrzdila rozvolňovací proces ve Velké Británii. Na Britských ostrovech první dávku očkování proti covidu-19 dostalo na 80 procent dospělých Britů a asi 58 procent dospělé populace má za sebou dávky obě, což zemi řadí k nejproočkovanějším na světě.

Ve srovnání s uplynulým týdnem se však počty nově nakažených v Británii zvýšily o 34 procent, nejvíce zastoupeni mezi nově nakaženými jsou mladí lidé, kteří zatím nebyli očkováni. Zhruba 95 procent nových případů v Británii navíc tvoří varianta delta, která byla poprvé odhalena v Indii a je podle odhadů britských vládních expertů o 40 až 80 procent nakažlivější než původně dominantní mutace alfa, známá také jako britská mutace.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: