Roman Prymula: Vidíme, že onemocnění covid-19 se posunuje směrem k dětské populaci

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 6. 2021

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) doporučuje, aby byly v Česku očkováni proti covidu-19 děti od 12 let. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) už schválila použití vakcíny Pfizer/BioNTech pro tuto věkovou skupinu. Od konce minulého týdne se mohou k očkování v Česku registrovat starší 16 let. "Vidíme, že to onemocnění se posunuje směr dětská populace a mladší věkové skupiny," zdůraznil pro ŽIvotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula, že očkování dětí svou roli v populaci má.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) nedávno odhadl, že očkování skupiny 12+ vláda spustí nejpozději ve druhé polovině léta. "Ale to bych spekuloval, bude záležet na zájmu generace 16+," uvedl.

"Vedou se tady zásadní diskuze na téma očkování dětí. Já si osobně myslím, že budeme očkovat kategorii 12+. Jestli se půjde dál, protože zatím ta diskuze se vede kolem toho, zda chránit malé děti, které jsou ohroženy závažným klinickým průběhem pouze velice mírně, to je otázka. Na druhou stranu se ukazuje, že ta nemoc vlastní se mění vzhledem k tomu, že tady jsou různé jiné mutace. Ukazuje se, že ty novější, jako je třeba indická mutace, postihují výrazněji i dětskou populaci," řekl pro ŽivotvČesku.cz odborný pohled epidemiolog Roman Prymula v souvislosti s očkováním dětí.

Experti považují naočkování dětí a mladistvých za zásadní krok k dosažení kolektivní imunity, a tím k poražení pandemie. Na konci května Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila nasazení vakcíny proti covidu-19 firem Pfizer/BioNTech u dětí od 12 do 15 let. Oznámila to na Twitteru s tím, že látka by měla být aplikována stejně jako dosud u již schválené kategorie starších 16 let, tedy dvěma injekcemi v rozmezí alespoň tří týdnů.

V neděli oslaví 56. narozeniny americká herečka a nově i režisérka Halle Berryová. Čokolád...

"Myslím si, že populace nad 12 let proočkována bude. Když tu bude nějaká větší část populace, která proočkována nebude, tak v ní vir nadále bude cirkulovat a bude podléhat nějakým mutacím, které budou ohrožovat i zbytek té populace. Co se tady namítá ze strany odpůrců očkování dětí je, že se mezi dětmi virus nešíří tolik dramaticky a jsou na to studie. To se ale nedá přesně predikovat dlouhodobě, protože vidíme, že to onemocnění se posunuje směr dětská populace a mladší věkové skupiny," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.