Roman Prymula: Vlna covidu i chřipky už si brousí zuby

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Jan STROUHAL / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 9. 2023

S chladnějším počasím se plní čekárny ordinací - přibývá nemocných nejen řadou respiračních chorob, ale i koronavirem. Pravdou však je, že jich je významně méně než v uplynulých letech. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila epidemiologa a bývalého šéfa zdravotnictví Romana Prymulu, zda se dá očekávat nějaká vlna, pokud jde o chřipku a covid. Z jeho slov vyplynulo, že pravděpodobně ano.

Přetrvávající letní dny mírní nástup covidových nákaz - nedochází k velké četnosti kontaktu v uzavřených prostorech. Po­dle Romana Prymuly dojde ale k výraznějšímu šíření covidu a chřipky.

"Zatím mám signály z některých nemocnic, že tam začíná nápor pacientů a jsou i nákazy mezi personálem. Takže jsou nemocnice, které řeší některá možná opatření, která chtějí zavádět. To znamená, že opravdu na podzim, domnívám se, že vlna covidu i chřipková vlna přijdou, a to odhadem někdy listopad až prosinec, možná později v závěru roku. A je potřeba se na ně začít chystat," uvedl zkušený odborník pro ŽivotvČesku.cz.

Počty nakažených za poslední dva týdny vzrostly skoro jednou tolik, jak ukazují data na oficiálním webu ministerstva zdravotnictví. Některé nemocnice už začaly omezovat návštěvy, aby chránily personál i pacienty.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.