Roman Prymula vyslovil svou predikci, jaké budou Vánoce. Pokles, ale po Moravě čeká obrovská vlna epidemie Čechy

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 11. 2021

V úterý testy odhalily 25.864 nových případů onemocnění covid-19, nejvíc za den od začátku epidemie. Rekordní je i týdenní incidence. Za posledních sedm dní bylo v Česku potvrzeno 1061 případů koronavirové nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel. V nemocnicích je 5652 lidí s potvrzeným covidem, z toho 799 je v těžkém stavu. Epidemiolog Roman Prymula (57) pro ŽivotvČesku.cz odhadl, jaká bude situace kolem Vánoc. "Mělo by dojít k poklesu, teď ale nás čeká obrovská vlna epidemie v Čechách," zdůraznil.

Nejhorší epidemická situace je i nadále na Moravě a ve Slezsku. V Olomouckém kraji už přesáhlo incidenční číslo 1500. Ve Zlínském kraji je to 1329 nových případů na 100.000 obyvatel za týden. Na opačném konci tabulky je Karlovarský kraj s týdenní incidencí 376 případů na 100.000 lidí.

Podle Romana Prymuly by zatím nemělo docházet k nepopulárnímu lockdownu. "Osobně bych lockdown nedělal, ale bude záležet, jaká kapacita bude v nemocnicích na JIPech a kyslíku. Pokud jde o Vánoce, tak by mělo v tomto období dojít k poklesu, i když v současnosti na Moravě vypadá epidemie děsivě, tak jsou už určité signály, že se pomalu vysaturovává počet osob, které jsou vnímavě a trochu tam dochází ke zpomalení. Nás čeká ještě obrovská vlna v Čechách, protože tady neproběhla. Záleží tedy na tom, do kdy se to podaří, já očekávám, že pokles by do Vánoc měl být," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula s odhadem, co se bude do Vánoc v souvislosti s epidemií dít.

Počet nakažených v nemocnicích je šestým dnem v řadě vyšší než 5000. V úterých bylo hospitalizovaných 5652, zhruba o 100 méně než v pondělí, ale v mezitýdenním srovnání naopak o 1000 víc. V těžkém stavu je podle dat ministerstva zdravotnictví 799 covidových pacientů, nejvíc od 21. dubna letošního roku.

Za posledních sedm dní eviduje ministerstvo zdravotnictví 637 úmrtí lidí s prokázaným covidem. Denním maximem bylo čtvrtečních 118 případů, což byl nejvyšší počet od letošního dubna. Od začátku listopadu zemřelo zatím 1545 lidí s covidem, v průměru 67 za den.

Za hlavní nástroj, jak bojovat proti epidemii, považují odborníci očkování. V úterý zdravotníci v Česku podali 51.867 dávek očkování, podobný počet jako před týdnem. Od začátku vakcinace na konci loňského prosince bylo aplikováno 13,1 milionu dávek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.