Roman Prymula vyslovil svou predikci, jaké budou Vánoce. Pokles, ale po Moravě čeká obrovská vlna epidemie Čechy

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 11. 2021

V úterý testy odhalily 25.864 nových případů onemocnění covid-19, nejvíc za den od začátku epidemie. Rekordní je i týdenní incidence. Za posledních sedm dní bylo v Česku potvrzeno 1061 případů koronavirové nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel. V nemocnicích je 5652 lidí s potvrzeným covidem, z toho 799 je v těžkém stavu. Epidemiolog Roman Prymula (57) pro ŽivotvČesku.cz odhadl, jaká bude situace kolem Vánoc. "Mělo by dojít k poklesu, teď ale nás čeká obrovská vlna epidemie v Čechách," zdůraznil.

Nejhorší epidemická situace je i nadále na Moravě a ve Slezsku. V Olomouckém kraji už přesáhlo incidenční číslo 1500. Ve Zlínském kraji je to 1329 nových případů na 100.000 obyvatel za týden. Na opačném konci tabulky je Karlovarský kraj s týdenní incidencí 376 případů na 100.000 lidí.

Podle Romana Prymuly by zatím nemělo docházet k nepopulárnímu lockdownu. "Osobně bych lockdown nedělal, ale bude záležet, jaká kapacita bude v nemocnicích na JIPech a kyslíku. Pokud jde o Vánoce, tak by mělo v tomto období dojít k poklesu, i když v současnosti na Moravě vypadá epidemie děsivě, tak jsou už určité signály, že se pomalu vysaturovává počet osob, které jsou vnímavě a trochu tam dochází ke zpomalení. Nás čeká ještě obrovská vlna v Čechách, protože tady neproběhla. Záleží tedy na tom, do kdy se to podaří, já očekávám, že pokles by do Vánoc měl být," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula s odhadem, co se bude do Vánoc v souvislosti s epidemií dít.

Počet nakažených v nemocnicích je šestým dnem v řadě vyšší než 5000. V úterých bylo hospitalizovaných 5652, zhruba o 100 méně než v pondělí, ale v mezitýdenním srovnání naopak o 1000 víc. V těžkém stavu je podle dat ministerstva zdravotnictví 799 covidových pacientů, nejvíc od 21. dubna letošního roku.

Za posledních sedm dní eviduje ministerstvo zdravotnictví 637 úmrtí lidí s prokázaným covidem. Denním maximem bylo čtvrtečních 118 případů, což byl nejvyšší počet od letošního dubna. Od začátku listopadu zemřelo zatím 1545 lidí s covidem, v průměru 67 za den.

Zdravotní problémy a koronavirová epidemie se nevyhýbá ani známým tvářím. Herec Miroslav E...

Za hlavní nástroj, jak bojovat proti epidemii, považují odborníci očkování. V úterý zdravotníci v Česku podali 51.867 dávek očkování, podobný počet jako před týdnem. Od začátku vakcinace na konci loňského prosince bylo aplikováno 13,1 milionu dávek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu