Roman Prymula vysvětlil, proč je dobře, že očkování není povinné. Důvodem je obsah současné vakcíny

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 1. 2022

Těžkým průběhům má bránit očkování. Ve čtvrtek dostalo vakcínu proti covidu 52.452 lidí. Z toho si 45.223 lidí s dříve dokončeným očkováním přišlo pro posilující dávku, jejich počet tak přesáhl 3,46 milionu. Dokončené očkování má více než 6,75 milionu lidí, celkově zdravotníci za více než rok očkování v ČR rozdali přes 16,7 milionu dávek. Epidemiolog Roman Prymula (57) pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že krok vlády, kdy rozhodla, že nebude povinné očkování, vítá.

Povinnost měla podle vyhlášky, kterou schválila končící vláda Andreje Babiše (67), platit pro lidi nad 60 let a některé profese od března letošního roku. Aby lidé očkování stihli, museli by zahájit očkování už nyní.

Povinnost se měla týkat kromě všech starších 60 let také všech zaměstnanců zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb, hasičů, policistů, celníků, vojáků, ale i studentů zdravotnických škol nebo příslušníků aktivních záloh.

"Tento krok je určitě správně, tady totiž nejde o to, zda varianta omikron je více závažná než varianty, které tady byly předtím, ale očkujeme vakcínou, která byla vytvořena na původní wuchanské kmeny viru. To znamená, že tato vakcína nereflektuje změny, které tady nastaly. Pokud chceme vakcínu, která by byla v povinném režimu, tak bychom měli představit vakcínu, která má vyšší účinnost a která koresponduje s tím, co tady cirkuluje a proti čemu chceme chránit populaci," vysvětlil Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz, že současná vakcína nedokáže plně vykrýt varianty delta či omikron.

Vysoké nárůsty se zatím neprojevují v nemocnicích, hospitalizovaných s covidem naopak ubývá. Ve čtvrtek jich ministerstvo evidovalo 1572, asi o 400 méně než před týdnem. V těžkém stavu je 221 pacientů, minulý čtvrtek jich bylo asi o 150 více. Podle odborníků se nynější vysoké záchyty pozitivních mohou v nemocnicích projevit s odstupem zhruba dvou týdnů. Vědecké studie nicméně ukazují, že omikron je proti variantě delta sice nakažlivější, ale průběh onemocnění je lehčí.

V současné době je podle dat z úvodu týdne očkováno proti covidu-19 asi 63 procent populace. Z lidí nad 60 let, pro které měla platit očkovací povinnost, to je více než 80 procent. Očkováno je 336.000 zdravotníků a pracovníků ochrany veřejného zdraví, 123.000 pracovníků a klientů v sociálních službách.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.