Roman Prymula vysvětlil, zda se obávat krevních sraženin spojených s vakcínou Johnson & Johnson

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: nextfoto.cz

Americká společnost Johnson & Johnson odkládá distribuci vakcíny proti covidu-19 pro evropský trh. Důvodem je výskyt vzácných krevních sraženin v rámci Spojených států, kvůli nimž se rozhodla Evropě očkovací látku neposkytnout a celou situace vyhodnocuje s evropskými zdravotnickými úřady. Rozhodnutí významně zasáhne do plánu očkování zemí Evropské unie. Renomovaný epidemiolog Roman Prymula (57) je názoru, že krevní sraženiny nejsou zas až tak velkým překvapením. "Tady je potřeba si uvědomit, že to dělá ten vlastní virus. Komplikace krevních sraženin zas není až takovým překvapením, protože virus víceméně spouští poruchy koagulace," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Vakcínu od společnosti Johnson & Johnson měla Evropská unie začít používat v tomto týdnu - před letními prázdninami už mělo být v rámci 27 členských států EU distribuováno 55 milonů dávek. Proto je odložení její distribuce v Evropě výraznou komplikací kvůli dodržení nastaveného plánu očkování. Obzvláště poté, co některé země omezily používání očkovací látky švédsko-britské farmaceutické firmy AstraZeneca. Dalšími vakcínami, které se používají pro očkování proti covidu-19, jsou látky od společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Čtvrtou dostupnou vakcínou měl být právě preparát od Johnson & Johnson.

"K tomu není moc co dodávat. Je to rozhodnutí společnosti. Dá se říci, že u všech těch vakcín se tato komplikace v nějakém velmi zřídkavém počtu případů může vyskytnout. Tady jde přímo o rozhodnutí té organizace, protože zatím, co se ví z Evropské unie, nechce EU obnovit kontrakt se společností Johnson & Johnson, tak s firmou AstraZeneca na následující období. Další podrobnosti k tomu zatím stále nejsou," řekl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz s tím, že u vakcíny americké společnosti Johnson & Johnson se jedná o zcela jinou očkovací látku v porovnání s ostatními.

"Tady je potřeba si uvědomit, že to dělá ten vlastní virus. Komplikace krevních sraženin zas není až takovým překvapením, protože virus víceméně spouští poruchy koagulace (srážlivosti krve, pozn. red.), proto se dá očekávat, že to může být i u těch vakcín," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví, který se stal poradcem Hradu a prezidenta Miloše Zemana.

"Nemyslím si, že by to bylo něco úplně zcela překvapivého, na druhou stranu se to vyskytuje opravdu velmi zřídka," doplnil Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Smutná událost zasáhla rodinu uznávaného epidemiologa a odborníka na cestovní medicínu Ras...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.