Roman Prymula zhodnotil epidemickou situaci v ČR. Dále pak uvedl, že by se mohly zavést roušky místo respirátorů

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 7. 2021

Počet nových případů covidu podruhé v řadě klesl. Ve čtvrtek jich v Česku přibylo 227, což je o 22 méně než před týdnem. Reprodukční číslo, které určuje, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se snížilo z 1,3 na 1,25. Situace je tak z epidemiologického pohledu příznivá. "Musím říct, že naštěstí v poslední dnech nevidíme nárůst, jako byl předtím," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

V nemocnicích bylo ke čtvrtku 28 lidí s nákazou covid-19, stejně jako ve středu. V těžkém stavu bylo šest pacientů, počet vážných případů se tak zvýšil o jeden. Laboratoře ve čtvrtek provedly zhruba 102.000 testů, asi o 15.000 více než před týdnem. Pozitivita u preventivně testovaných lidí klesla na 0,11 procenta. V případě diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky, se snížila na 1,25 procenta. U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, činil podíl pozitivních 0,4 procenta.

"Musím říct, že naštěstí v poslední dnech nevidíme nárůst, jako byl předtím. Situace tedy nemusí být tak kritická, ale uvidíme v následujících dvou týdnech, jaký ten reálný dlouhodobý nárůst bude či nebude," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula současný vývoj epidemie.

V městské hromadné dopravě a vnitřních prostorech budou povinné respirátory patrně i přes prázdniny. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) dal na rady odborníků, kteří se obávají možného zhoršení situace v souvislosti s šířením mutace delta. "Jsme ve fázi spíše stagnace, takže téma změny není na stole," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf rezortu zdravotnictví, který již dříve podmiňoval změnu vývojem situace.

Podle Romana Prymuly by se k uplatnění roušek místo respirátorů dalo přejít. "Osobně si myslím, že když vidíme rozdíl mezi účinností respirátor versus rouška, tak v tom letním období, kdy řada lidí může mít nějakou dechovou nedostatečnost či obecně problém s dýcháním, tak si myslím, že přes léto bychom mohli přejít na roušky," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog.

Na 100.000 obyvatel připadá v zemi za uplynulých sedm dní 15 nakažených. Také toto incidenční číslo mírně kleslo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.