Roman Prymula zhodnotil situaci s covidem a kdy lze čekat znovu nástup viru. V posledních měsících na něj umírají nejčastěji lidé ve věku 79 a 80 let
V březnu zemřelo více než 900 lidí nakažených covidem-19, před rokem jich bylo skoro sedmkrát tolik. Letos v dubnu bylo zemřelých zatím asi 420, data se ale dohlašují postupně. Průměrně je lidem v době úmrtí 79 nebo 80 let. Vyplývá to z dat zveřejněných ministerstvem zdravotnictví. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymulu (58), jak v současnosti vnímá situaci ohledně koronaviru a kdy lze očekávat nástup viru.
Přestože ve věkové skupině nad 75 let je podle údajů ministerstva očkováno přes 90 procent lidí a tři čtvrtiny populace mají i posilující dávku, neočkovaní tvoří v dubnu 40 procent zemřelých.
Ve čtvrtek přibylo v Česku 1561 potvrzených případů covidu-19, to je nové denní minimum v pracovní den od poloviny loňského října. Oproti minulému týdnu to znamená pokles o bezmála 600 nákaz. Zhruba o třetinu v mezitýdenním srovnání na 305 se snížil také počet podezření na opakovanou nákaze. Méně se ale testovalo. Dál ubývá lidí s covidem v nemocnicích, kterých je nyní přes 800.
"V tuto chvíli je reálný klid, protože pokles je vidět celosvětově. I v asijských zemích, jako je Korea a podobně, je vidět pokles. Myslím si, že v současnosti dojde k poklesu na minimální hodnoty, což by mohlo vydržet do závěru léta. Následně budeme sledovat nárůst, který bude gradovat v těch podzimních a zimních měsících," upřesnil epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.
Na dotaz redakce pak uvedl, jak je to v současnosti ohledně dalších variant viru. "Variant je celá řada, ale zatím se nezdají býti nebezpečné a jde o subvarianty omikronu," dodal pro ŽivotvČesku.cz zkušený a respektovaný epidemiolog.
V roce 2019, kdy data Českého statistického úřadu ještě neovlivňovala epidemie covidu-19, tvořili za celý rok nejpočetnější věkovou skupinu zemřelých lidé ve věku 85 až 89 let. Muži ale byli nejčastěji ve věku 70 až 74 let.
Statistici také upozornili, že celkové počty zemřelých v letech epidemie byly výrazně vyšší než v předchozích. Loni zemřelo ještě o desetinu víc lidí než v roce 2020 a v porovnání s průměrem let 2015 až 2019 o čtvrtinu víc. Nejvíce lidí zemřelo v březnu a lednu 2021 a nejvíce úmrtí přibylo mezi sedmdesátníky. Druhý rok po sobě klesla naděje na dožití, při narození v roce 2021 se podle předběžných výsledků snížila na 74,1 roku u mužů a 80,5 roku u žen. Za dva roky epidemie se tak snížila o 2,2 roku u mužů a 1,6 roku u žen.
V nemocnicích je podle aktuálních údajů 809 pacientů s koronavirem, toho 33 ve vážném stavu. Méně hospitalizovaných bylo naposledy na konci října. Před týdnem se lékaři starali o víc než 1000 pacientů s covidem a intenzivní péči vyžadovalo 56 z nich.
Očkovat proti covidu se ve čtvrtek nechalo skoro 2700 lidí, před týdnem jich bylo přes 3000. Lidé si nyní chodí zejména pro posilující dávku. Dokončené očkování proti covidu má v ČR téměř 6,87 milionu lidí, posilující dávku dostalo více než 4,14 milionu z nich.
Od začátku epidemie předloni v březnu potvrdily laboratoře v zemi přes 3,9 milionu případů covidu. S nákazou zemřelo 40.143 lidí. Tento týden umírá s prokázanou nákazou v průměru deset lidí denně.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.