Roman Prymula zhodnotil vývoj epidemie. Ohledně varianty omikron má dobré zprávy, horší je to se stavem na JIPkách
V sobotu testy potvrdily 9080 případů covidu-19. Byl to nejnižší sobotní přírůstek za posledních pět víkendů. Nadále vysoká je kvůli epidemii zátěž zdravotnického systému, i ta ale postupně klesá. V nemocnicích leželo v sobotu 5766 pacientů s covidem, z toho 1012 v těžkém stavu. V mezitýdenním srovnání klesl počet hospitalizovaných o téměř 800. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) bude rozhodující, jakým směrem se bude vyvíjet nástup nové varianty viru omikron, uvedl pro ŽivotvČesku.cz.
"V současnosti se v nemocnicích pokles zatím příliš neukazuje, protože zpoždění nárůstů je markantní a zatím se neprojevuje a zatížení jednotek JIP se zatím stále pohybuje okolo tisíce, to se samozřejmě dále bude odvíjet od toho, jak nás zasáhne mutace omikron, ale nezdá se, že by mělo dojít k nějakému významnému zatížení kapacity zdravotní péče z hlediska klinické zátěže," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula s tím, že se zatím zdá, že nová varianta viru by neměla mít klinicky závažnější průběh než varianta delta.
Podle průběžných údajů laboratoře v sobotu prověřily na přítomnost nového koronaviru 65.740 vzorků. O týden dříve provedly přes 79.000 testů.
Pozitivní výsledek vyšel tuto sobotu u 31,5 procenta lidí, kteří se nechali otestovat s příznaky nemoci. Ve stejný den o týden dříve to bylo 33,4 procenta. U nejčastějších preventivních testů bylo pozitivních 8,9 procenta vzorků, což představuje mírný mezitýdenní nárůst. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních vzorků z necelých 13 procent na 13,7 procenta.
Od začátku epidemie loni v březnu se novým typem koronaviru v Česku prokazatelně nakazilo 2,33 milionu lidí. Zemřelo 34.451 z nich. Od začátku prosince přibylo zatím 1154 úmrtí.
Renomovaný epidemiolog Roman Prymula na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz zodpověděl otázku, co vlastně jihoafrická varianta představuje a jaká rizika vznikají v souvislosti s ní.
"Je to varianta, která má okolo padesáti mutací z toho 32 na S proteinu, to znamená, že je poměrně velká pravděpodobnost, že se bude vyhýbat imunitě navozené očkováním, to ale nemusí ještě znamenat špatnou zprávu. Ukazuje se, že ta varianta vznikla skokově, to znamená, že se nevyvíjela nějakou prudkou evolucí a předpokládá se, že to je otázka jednoho pacienta, u kterého došlo k takové frekvenci mutací a vznikla varianta, která se dokáže šířit v populaci. Co ještě nevíme, je, jestli ty relativně mírné průběhy, které byly zdokumentovány, budou i u většinové populace, tedy u osob dospělých a starších a v podstatě se ukazuje, že klinický průběh je odlišný od toho, co tady pozorujeme třeba s variantou delta plus," dodal epidemiolog k variantě, která se začíná postupně rozšiřovat v celém světě a působí nemalé obavy.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.