Roman Prymula žije s ochrankou v zádech: Expert na bezpečnost popsal, jak bodyguardi pracují

Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 10. 2020

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (56) má přidělenou ochranku. V médiích se objevily informace, že mu bylo vyhrožováno. Do budovy ministerstva zdravotnictví navíc v pondělí přišel dopis s neznámou látkou. Premiér Andrej Babiš (66) také uvedl, že několik lidí se vydalo před Prymulovo bydliště. Poslední politické události mají dopad na celou ministrovu rodinu. Bezpečnostní expert Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak ochranka pracuje a jaké má povinnosti.

Kolik členů má ochranka, která chrání ministry?

Většinou se jedná o jednoho člověka, nebo jde o dvoučlenný tým. To je taková ochranka, kterou mají ústavní činitelé přidělenou z usnesení vlády. Je to aktuální ochrana, kdyby chtěl někdo pana ministra bezprostředně napadnout. Třeba v případě, že by někdo chtěl dát ministrovi pár facek na ulici, tak ochranka zasáhne. Nelze to ale zaměňovat s ochrankou, jakou mají třeba prezidenti Putin a Trump. Je to prostě pro běžnou ochranu proti nečekanému nebezpečí. Proti nějakému sofistikovanému plánu, kdyby se organizovala nějaká velká akce, pak tato ochranka nemá moc význam.

Jaký denní režim tato ochranka má?

Je to na základě toho, jaké bylo vyhodnoceno nebezpečí. Jaká je jeho úroveň. Záleží na konkrétní domluvě a pokynech. Premiér a ministři, kteří mají ochranku z usnesení vlády, to mají na základě obecného usnesení. Prostě mají ochranku. Ale když se to dělá na speciální žádost, pokud se vyhodnotí, že je ten člověk ohrožován, pak se musí zhodnotit, co přesně mu hrozí, nebo jak přesně je ohrožena jeho rodina. To se pak přizpůsobuje konkrétním podmínkám a konkrétní situaci. Nedá se vyloučit, že je chráněn i byt či dům, kde dotyčný bydlí. Ale při standardním provozu ráno ochranka nabere ministra před domem a večer ho zase vysadí. Ale při zjištěném nebezpečí se pak práce a povinnosti ochranky řeší případ od případu.

Premiér Babiš o ochrance pro Prymulu hovořil v médiích. Může to mít z jeho strany i preventivní charakter? 

U pana premiéra nevím, co má preventivní charakter. Možná chtěl ukázat, že i když pan Prymula nějak pochybil, tak není možné, aby byl obětí nenávistných ataků. V Česku jsme tady na to kadeti, když někdo něco provede, tak si na něm pak všichni zchladí žáhu. Možná premiér chtěl ukázat, že Prymula je v nepříjemné situaci. Na ministerstvo navíc přišel dopis s nějakou látkou, takže možná premiér chtěl naznačit, že lidé by měli zklidnit hormony a přestat takto útočit na člena vlády.     

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.