Roman Prymula: Zodpovědnost. V ní se rozhoduje mezi třetí a návratem druhé vlny epidemie

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 11. 2020

Česko aktuálně prochází druhou vlnu epidemie, která má za následek poměrně vysoký nárůst klinických případů. To je i důvod, proč vláda sáhla po mimořádném opatření, jakým je vyhlášení nouzového stavu. Epidemie má také zásadní dopady na ekonomiku. Jenže ještě nic není u konce. Podle všeho totiž dojde i ke třetí vlně, ke které se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil uznávaný epidemiolog Roman Prymula (56).

"Pokud nebudeme zodpovědní, tak třetí vlna nebude, ale bude opět druhá vlna. Pokud nespadneme, tak může znamenat vzedmutí druhé vlny," nastínil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví, že stačí během následujících dnů udělat chybný krok a Česko se opět bude zmítat v poměrně vysokých počtech pozitivně testovaných případů.

Co Prymulu zaráží, že mezitím co v jiných zemích aktuálně sahají po přísnějších opatřeních, v Česku je tomu naopak. Prvním zásadním krokem je, že se od 18. listopadu vrátí do lavic první a druhé ročníky základních škol.

"Paradoxem je, že se u nás otevírají školy, mezitím co například v Rakousku se na podobných číslech uzavírají. Rakousko, které bylo několik týdnů před námi a dařilo se jim epidemii korigovat lépe, teď školy uzavírá," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník Roman Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.