Roman Prymula zpět na ministerstvu: Politolog vysvětlil, jak se může vrátit do funkce šéfa rezortu

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia.cz

Pod ministrem zdravotnictví Janem Blatným (50) se začala houpat židle. Prezident Miloš Zeman (76) se nechal slyšet, že si na ministerstvu umí představit epidemiologa Romana Prymulu (56). Ten už funkci ministra zdravotnictví v minulosti zastával, než byl odvolán kvůli vyšehradské kauze. "Je to jedna z těch méně děsivých představ," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Tomáš Lebeda a dodal, že vždy záleží, jak premiér dokáže změny odkomunikovat směrem k voličům.

Na konci října byl tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula vyfotografován, jak vychází z pražské restaurace Rio´s Vyšehrad. I když ministr uvedl, že na schůzku ho pozval místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek (58), tak Andrej Babiš jednal rázně a Prymulu z funkce ministra odvolal.

Už tehdy se začalo spekulovat, že zkušený epidemiolog na ministerstvu zůstane a bude připravovat strategii pro boj s koronavirem pro nového ministra. Ozývaly se také hlasy, že až si Roman Prymula svůj »politický hřích« odčiní, mohl by se na ministerský post vrátit. Na začátku února se toto téma vrací na politické jeviště s plnou intenzitou.

Andrej Babiš se z pozice premiéra snaží řídit zemi, ale silným hráčem zůstává také prezident. A Miloš Zeman dal jasně najevo, že Roman Prymula se mu líbí mnohem více než Jan Blatný. "Uvítal bych, kdyby zůstal ministrem Prymula. Pan Blatný je odborník na dětskou hemofilii, což je dosti daleko od dnešní pandemie. Respektuji ale názor premiéra, který si může vybrat své ministry," uvedla hlava státu na Frekvenci 1.

Prezident dal premiérovi najevo, jaký názor má na ministra Jana Blatného. Andrej Babiš se nyní rozhodne, zda (nebo kdy) hodí Blatného přes palubu. Premiér se zatím nechal slyšet, že o odvolání ministra neuvažuje a za Janem Blatným stojí. Máme ale teprve začátek února. Také je možné, že premiér jen hledá vhodnou náhradu. Přijali by Babišovi voliči, kdyby se na exponovaný post vrátil Roman Prymula?

"Voliči ANO přijmou cokoliv, co Andrej Babiš dobře politicky zkomunikuje prostřednictvím svých PR odborníků. Myslím si, že voliči ANO, a dokonce i voliči jiných stran, nebyli pro to, aby byl Roman Prymula odvolán. Ty důvody jsou do dnešní doby obestřeny nejrůznějšími spekulacemi. Já si vůbec nejsem jistý, že ten příběh, který nám byl tehdy předložen, je skutečně tím příběhem, jak se to opravdu seběhlo. Tam byla celá řada podezřelých záležitostí. Já ani nevím, komu tehdy to odvolání mělo sloužit. Tím pádem nevím, zda nyní by Andrej Babiš měl motivaci Romana Prymulu oslovit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz politolog Tomáš Lebeda.

Případný návrat Romana Prymuly nemusí být podle experta hrozivou variantou. Naopak. Roman Prymyla resort dobře zná, ze svých chyb se zřejmě poučil, patří k největším odborníkům nejen na koronavirus, ale i epidemie v Česku.

"Já si ten návrat představit umím. Já si už umím představit úplně všechno. S tím způsobem, jakým premiér Babiš řídí tuto zemi, si umím představit i toto. Možná dokonce řeknu, že tato představa je jedna z těch méně děsivých," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Tomáš Lebeda s tím, že voliči ANO by to přijali, pokud to by to bylo dobře vykomunikováno. Pokud si Andrej Babiš dokáže v očích svých voličů udržet důvěryhodnost, tak šachy na ministerstvu voliči tolik prožívat nebudou.

"Voliči hnutí ANO jsou motivováni zejména osobou premiéra. Pokud si Andrej Babiš udrží svou kredibilitu, tak to na voliče ANO vliv mít nemusí. Je ale otázkou, zda jeho kredibilitě prospívá, že během čtvrt roku bude mít čtvrtého ministra zdravotnictví, navíc v době nejtěžší pandemické krize, jakou Česká republika zažila," dodal pro ŽivotvČesku.cz Tomáš Lebeda.

Herečka Michaela Kudláčková (52), která se proslavila nejvíce v seriálu My všichni školou ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.