Roman Šmucler kárá profesora Flegra: Strašit lidi, že budou umírat, se podepíše na ekonomice

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 9. 2020

Podle evolučního biologa a parazitologa Jaroslava Flegra je potřeba šlápnout v druhé vlně COVIDOVÉ epidemie hodně tvrdě na brzdu. Jinak budou umírat tisíce až deseti tisíce lidí. Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler je ale jiného názoru. Podle něj jde o strašení lidí, které bude mít jediný následek - ještě větší zhoršení ekonomiky.

"Pan profesor Flegr počítá exponenciální růst jako matematik, nebere v potaz, že řada lidí má imunitu, že řada lidí se promořila. Nejde jenom tak násobit. Je dobré se podívat do zahraničních predikcí, protože české modely nemáme. Bohužel nevíme, jak jsme promořeni a nejde tedy ani přesně říct, kdy to celé skončí," řekl pro ŽivotvČesku.cz Šmucler, který nesouhlasí s Flegrovým tvrzením o vysokých počtech obětí v souvislosti s epidemií koronaviru. Podle něj jde o nebezpečné strašení, které nikomu v ničem nepomůže, ale spíše naopak obecně uškodí.

"Tím, že řekneme, že budou desítky tisíc lidí umírat, tak je rovnou zabijeme. Jsou vyděšení a vystrašení. Nejde o pokus v laboratoři, ale jde o zdraví lidí," míní Šmucler.

Lékař už dříve upozornil, že dochází k racionálnímu promořování a jen se o tom nemluví. Naopak by rozhodně nemělo docházet k tomu, že se ekonomika zcela udusí. Takové řešení může představovat nedozírné následky.

"Podařilo se nám zavřít sektor služeb. Já jsem byl proti rouškám. Ne ale ve smyslu, že by neměly být, ale že se musí používat bezpečně. To znamená ne pořád dokola a ne hadrové. Ale jakmile orouškujeme a vyděsíme republiku, tak padnou tržby dolů a už se říká, že jsme ztratili bilion korun, a to jsou tři rozpočty ministerstva zdravotnictví. A zcela nepochybně budou v českém zdravotnictví tímto následkem peníze za rok, za dva chybět," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler, který v minulosti seděl coby člen v Ústředním krizovém štábu.

Podle Šmuclera už teď je ekonomika hodně unavená a z rány, kterou jí epidemie připravila, se bude hodně těžce sbírat.

"Dluhy zaplatí děti, které se ještě ani nenarodily. Ale samozřejmě na to, že peníze budou lidem chybět, na to se přijde bezesporu už za rok, za dva. Na COVID si v tu dobu nevzpomenou, ale řada lidí bude v těžké finanční situaci," dodal pro ŽivotvČesku.cz odborník.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.