Roman Šmucler: Každé opatření může být likvidační, měl by to někdo lidem zaplatit

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 9. 2020

Roman Šmucler (51) seděl v Ústředním krizovém štábu. Je prezident České stomatologické komory a současné dění kolem koronaviru aktivně sleduje. Je rád, že Česko se pomalými krůčky dostává zpět do »formy« a nahlas a otevřeně říká, že každé další opatření může být pro některé lidi likvidační. "Mělo by se uvažovat i tak, že každé opatření může někoho připravit o živnost," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný lékař.

Ministerstvo zdravotnicí připravuje pro nadcházející týden další balíček opatření, které se budou týkat zejména snížení kontaktu mezi lidmi. Podle Romana Šmuclera je důležité u takových kroků přemýšlet i tom, že ve stavu, kdy se situace vyvíjí lepším směrem, může každé další opatření být pro lidi zbytečnou zátěží.

"Jsem rád, že vycházejí prognózy Američanům než českému ministerstvu zdravotnictví. Tedy, že 120 tisíc pozitivně testovaných k 30. září nebude ani omylem. Také, že naštěstí nevidíme ani exponenciální růst. Myslím si, že situace se stabilizuje a pokud mám přesné informace, v posledních dvou dnech klesá počet pozitivně testovaných v hlavním městě Praha. Je čas, abychom měli radost z toho, že situaci zvládáme a další opatření jsou na rozhodnutí ministra zdravotnictví a každé rozhodnutí, kdy dochází k opatřením, z obecného pohledu někoho připraví o peníze či majetek. Takže mělo by se uvažovat i směrem, že každé opatření může někoho připravit třeba o živnost. Takže by vláda možná měla říct, jaké ti lidé dostanou odškodnění," řekl svůj názor na současnou situaci pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler.

Respektovanému odborníkovi se zároveň nelíbí, že by mohlo dojít ke zrušení kongresů. "Když to vezmu jinak, slyšel jsem, že vláda zakáže kongresy, my je organizujeme, nevšimli jsme si, že by někdo byl nakažený, pravidelně to kontrolujeme, přijde mi škoda, aby se lékaři nepotkávali a když se potkávat nebudou, tak vznikne těm kongresovým centrům škoda v řádu miliard a nepředpokládám, že to ministerstvo zdravotnictví zaplatí," dodal pro ŽivotvČesku.cz Šmucler, který patří k odborníkům, kteří se snaží situaci v rámci počtů nakažených spíše uklidňovat.

Důkazem toho je, že zcela nesouhlasí s pohledem profesora Flegra, o jehož predikcich v řádu desítek tisíc mrtvých mluví jako o strašení lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.