Roman Šmucler: Lockdown ne, může přinést více mrtvých, upozornil lékař

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 10. 2020

Pokud bude počet infikovaných růst další týden, vláda opět zostří opatření přijatá proti šíření koronaviru. Ministr zdravotnictví Roman Prymula a předseda vlády Andrej Babiš nevyloučili, že v krajním případě může situace zajít k takzvanému lockdownu. Tedy úplného uzavření života země. Lékař Roman Šmucler, který seděl v minulosti v Ústředním krizovém štábu, upozorňuje, že lockdown je hra s ohněm.

Prymula uvedl, že plány pro černý scénář nepočítají s tím, že nikdo nebude moct opouštět domov. Bylo by zřejmě omezeno vycházení v mimopracovních aktivitách na ještě nespecifikovanou vzdálenost od domu, lidé by mohli chodit nejvýš ve dvou. Roman Šmucler je přesvědčen a opírá se o zahraniční studie a výzvy, že lockdown je cesta do pekel.

"Patřil jsem mezi lidi, kteří se účastnili diskuzí, že lockdown ne. Byla nyní podepsána Barringtonská rezoluce špičkových vědců (Harvard, Oxford, Stanford) špiček z oboru epidemiologie, jasně říká, že lockdown není cesta. I to psala Evropská unie, že lockdown není řešení, už v létě. Kdyby Česká republika nedokázala zajistit dostatek lékařů v nemocnicích, pak se nic nedá dělat, ale bychom asi jediní," upřesnil Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz, že uzavření života v zemi nic neřeší a naopak je ukázkou toho, že vláda současnou epidemii moc nezvládá.

"Jsou dvě roviny. Jedna je ekonomická, ke které se ani vyjadřovat nechci, a ta druhé je odborná, kdy odborníci varují, že lockdown přinese více mrtvých, protože následky, kdy mají lidé problémy psychické a jiné nemoci a další, jsou poměrně drastické. Výzva vědců z Oxfordu, aby se to nedělalo, myslím hovoří za vše," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler.

Premiér Andrej Babiš vyzval v pátek občany, aby situaci kolem viru přestali zlehčovat a důrazně požádal, aby opatření dodržovali. Virus prý musí porazit všichni společně. Nevyloučil ale, že pokud čísla budou mít dále vzrůstající tendenci, dojde k již zmíněnému lockdownu. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.