Roman Šmucler: Odborné články uvádí, že delta mutace není takové drama. Vir tu prostě bude, to je život
Varianta koronaviru, poprvé identifikovaná v Indii a nově Světovou zdravotnickou organizací (WHO) označovaná řeckým písmenem delta, se patrně přenáší až o 60 procent snadněji než varianta alfa - tedy britská mutace. Již dříve to prohlásil britský epidemiolog Neil Ferguson. Podle některých odborníků by právě delta mohla znamenat určitá rizika. Podle lékaře Romana Šmuclera (51), který poukázal na zahraniční studie či články, by nemusela představovat významnou hrozbu. "Američani uvedli, že mutace delta není takové drama, jako se to líčí," řekl pro ŽivotvČesku.cz.
Podle Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) jsou čtyři možné scénáře, jak se bude epidemie v létě a dalších měsících vyvíjet. První scénář počítá s tím, že v létě epidemie ustoupí a vznikat budou pouze lokalizovaná ohniska u neočkovaných lidí. Nárůstu reprodukčního čísla souvisejícího s podzimem bude bránit vyšší proočkovanost. Bez dosažení kolektivní imunity očkováním ve druhém scénáři zřejmě převládne varianta viru delta, dříve indická, a počty nových případů budou kolísat. Zhoršení se pak projeví za dva až tři měsíce.
Ve třetím scénáři přijde s nakažlivější mutací pátá vlna epidemie, díky vyšší proočkovanosti rizikových skupin ale nebude takový nápor na zdravotnictví jako v minulých měsících. Počítat je podle odborníků třeba i se čtvrtým scénářem, kdy by se objevila taková varianta viru, proti které nebude fungovat očkování ani protilátky po nákaze a která bude vést k vážnějším průběhům nemoci a dalšímu naplnění nemocnic.
"Američani uvedli, že mutace delta není takové drama, jako se to líčí, to znamená méně mrtvých a tak dále. Co píšou odborné studie, zahraniční odborné časopisy, tak se zdá, že to není tak závažné. Ohrožuje to lidi, kteří jsou těžce nemocní nebo lidi, kteří nejsou očkovaní a jsou nemocní. Kdo chtěl, tak se očkoval a je to vyřešené," řekl svůj pohled na agresivnější variantu viru Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.
Varianta delta byla jen další panika. Podstatné je, že Británie pochopila škody ze zanedbané péče a uvolnila obrovské peníze na urychlení léčby rakoviny. Asi by se to hodilo i v ortopedii, stomatologii. Prostě všude. https://t.co/KQXlLKyHGQ
— Roman Šmucler (@smucler) July 9, 2021
"Virus tu bude pořád dokola a je tak otázka, jak dlouho to bude někoho bavit měřit. Na virus se lidé budou postupně adaptovat. To je prostě život," doplnil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný lékař.
Testy v pátek odhalily v Česku 278 nových případů koronaviru, to je o 115 víc než ve stejný den minulého týdne. Všechny tři pracovní dny tohoto týdne se denní nárůst nakažených pohyboval nad dvě stovky. Počet lidí, kteří jsou s covidem v nemocnicích, ale neroste. Ministerstvo zdravotnictví jich nyní podle údajů na webu eviduje 35, z toho čtyři ve vážném stavu, před týdnem bylo hospitalizovaných 38. Minimální či nulová je v poslední době úmrtnost s nemocí covid-19. Reprodukční číslo oproti předchozímu dni mírně vzrostlo na 1,27 z necelých 1,22. Nad hodnotou jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, je od konce června.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.