Roman Šmucler po kritice Prymuly: Myslím, že pan ministr může být premiérem, směřuje to k tomu

Uznávaný odborník Roman Šmucler
Uznávaný odborník Roman Šmucler
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 10. 2020

Skupina mediálně známých lékařů zveřejnila otevřený dopis vládě, parlamentu a médiím. V něm vyzvala k uklidnění situace, zároveň upuštění od dalších restriktivních opatření. Dopis znepokojil ministra zdravotnictví Romana Prymulu, který se ohradil, že nejsou epidemiologové a nerozumí tomu. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Romana Šmuclera, který na slova ministra zdravotnictví zareagoval. "Myslím si, že Prymula směřuje do funkce premiéra," řekl.

Prymula byl z otevřeného dopisu lékařů zaskočen a na svém Twitteru zareagoval poměrně silnou kritikou na odbornost lékařů. "Nikdo z nich nerozumí epidemiologii a překvapivě nechápe ani základní fakta. Za poslední měsíc počet zemřelých denně 10krát vzrostl ze 2 na 20," uvedl Prymula k otevřenému dopisu s tím, že když vláda nebude nic dělat, za další měsíc bude umírat 200 lidí denně v pozitivním scénáři.

V otevřeném dopise jsou podpisy například Romana Šmuclera či Jana Pirka a dalších lékařů poukazujících na to, že ohrožení vidí spíše v restriktivních opatřeních než v nemoci samotné.

Ke kritickému postoji se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil Šmucler, který se odmítl pouštět do politických diskuzí. "Myslím si, že pan ministr Roman Prymula směřuje k tomu, že bude premiérem, směřuje k tomu a že to je vysoká politika, se kterou nechci mít nic společného. Po odborné stránce jsme spolu mnohokrát diskutovali a rozdíly byly minimální. Pak je ale samozřejmě politická stránka věci a já si myslím, jak už jsem řekl, že je velký politik, který směřuje do funkce premiéra, pokud by ji nemohl vykonávat Andrej Babiš, a já se nechci politických diskuzí účastnit," reagoval na kritiku ministra pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler, který v minulosti seděl v Ústředním krizovém štábu a současně je prezident České stomatologické komory.

V závěru petice, kterou podepsal mimo Šmuclera a Pirka například i psychiatr Radkin Honzák či průkopník psychosomatické medicíny Jan Hnízdil, vyzývají odborníci vládu, aby více věnovala obnově »zdevastovaného« hospodářství. Aktuálně je pod dokumentem podepsáno celkem více než 25 tisíc lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.