Roman Šmucler promluvil o bezpečnosti vakcín: Když to úřady schválí, tak v tom problém není, říká

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Nextfoto

Británie jako první země v západní Evropě v úterý zahájila očkování proti covidu-19. Schválenou vakcínu dostala jako první 90letá žena ze Severního Irska. Česko stále čeká a zatím není jasné, kdy dojde k tomu, že riziková skupina dostane první dávky. "Každý den v Británii ubyde lidí, kteří mohou zemřít," řekl pro ŽivotvČesku.cz lékař Roman Šmucler, který pochválil Británii za to, že rychle koná.

S očkováním se začalo u lidí, kteří žijí v pečovatelských domech, a u tamního personálu. Svůj úmysl nechat se očkovat už oznámila i čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. Britský premiér Boris Johnson zahájení vakcinačního programu uvítal a poděkoval zdravotníkům, vědcům i lidem, kteří na sobě nechali novou vakcínu dobrovolně testovat.

"My musíme vědět, kolik lidí v Česku ještě to onemocnění čeká a na to připravit kapacity, to je jedna věc. A ta druhá, že Británie očkuje a kdy budeme my očkovat důchodce, za týden, za dva, měsíc? Británie očkuje a velmi správně staré lidi a každý den ubyde lidí, kteří mohou zemřít a to je dobré," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler, který během první vlny epidemie byl členem Ústředního krizového štábu.

"My čekáme, až to rozhodne Evropská unie, která je trošku opatrná, a schválí to Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). A další věc je, jestli jsou vakcíny připravené. Británie je úžasná v tom, že to schválila a do týdne dokáže vakcíny aplikovat. Pokud jde o bezpečnost vakcíny, tak když to schválí úřady, tak bezpečná je a problém v tom není," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler svůj pohled na značně diskutovanou vakcínu proti onemocnění covid-19.

Očkování v Česku bude dobrovolné, hradit ho mají pojišťovny. V současnosti průzkumy ukazují, že na očkování chce přistoupit okolo 40 procent populace.

Globálně velmi oblíbená komunikační platforma WhatsApp mění svá pravidla. Od soboty 15. kv...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu