Roman Šmucler promluvil o bezpečnosti vakcín: Když to úřady schválí, tak v tom problém není, říká

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 12. 2020

Británie jako první země v západní Evropě v úterý zahájila očkování proti covidu-19. Schválenou vakcínu dostala jako první 90letá žena ze Severního Irska. Česko stále čeká a zatím není jasné, kdy dojde k tomu, že riziková skupina dostane první dávky. "Každý den v Británii ubyde lidí, kteří mohou zemřít," řekl pro ŽivotvČesku.cz lékař Roman Šmucler, který pochválil Británii za to, že rychle koná.

S očkováním se začalo u lidí, kteří žijí v pečovatelských domech, a u tamního personálu. Svůj úmysl nechat se očkovat už oznámila i čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. Britský premiér Boris Johnson zahájení vakcinačního programu uvítal a poděkoval zdravotníkům, vědcům i lidem, kteří na sobě nechali novou vakcínu dobrovolně testovat.

"My musíme vědět, kolik lidí v Česku ještě to onemocnění čeká a na to připravit kapacity, to je jedna věc. A ta druhá, že Británie očkuje a kdy budeme my očkovat důchodce, za týden, za dva, měsíc? Británie očkuje a velmi správně staré lidi a každý den ubyde lidí, kteří mohou zemřít a to je dobré," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler, který během první vlny epidemie byl členem Ústředního krizového štábu.

"My čekáme, až to rozhodne Evropská unie, která je trošku opatrná, a schválí to Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). A další věc je, jestli jsou vakcíny připravené. Británie je úžasná v tom, že to schválila a do týdne dokáže vakcíny aplikovat. Pokud jde o bezpečnost vakcíny, tak když to schválí úřady, tak bezpečná je a problém v tom není," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler svůj pohled na značně diskutovanou vakcínu proti onemocnění covid-19.

Očkování v Česku bude dobrovolné, hradit ho mají pojišťovny. V současnosti průzkumy ukazují, že na očkování chce přistoupit okolo 40 procent populace.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.