Roman Šmucler promluvil o třetí vlně epidemie. Bude záležet na promoření a návratu dětí do lavic

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 11. 2020

Česko aktuálně prochází druhou vlnu epidemie, která má za následek poměrně vysoký nárůst klinických případů. To je i důvod, proč vláda sáhla po mimořádném opatření, jakým je vyhlášení nouzového stavu. Epidemie má také zásadní dopady na ekonomiku. Jenže ještě nic není u konce. Podle všeho totiž dojde i ke třetí vlně, ke které se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil Roman Šmucler.

Vláda zatáhla v posledních týdnech za záchranou brzdu a snižuje tak rychlost nárůstu počtu nemocných, který je ale den co den rekordní. Česko se aktuálně řadí k zemím, které epidemii zvládají nejhůře. Jenže před sebou má Česko třetí vlnu epidemie.

"Jediná důležitá věc, která je, když zpomalíme polevování, tak vytvoříme třetí vlnu. Tím, že jsme v souvislosti s epidemií koronaviru byli na jaře premianti a nechali to zavřené dlouho, tak jsme měli skvělé výsledky a proto to je horší na podzim. Takže když se třeba v lednu vrátí děti do školy, tak si někteří infekci předají. A jestli to bude primárně chřipka či covid, tak to nevíme, ale vždycky bude nějaká respirační infekce," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler, který na jaře byl členem Ústředního krizového štábu.

"Třetí vlna bude se bude odvíjet od toho, jak se to promoří. Takže když to necháme nějak jít a rozvolníme rychle, tak to nějak dohoří. Když budeme přísní a necháme nějakou část republiky zavřenou a izolovanou, tak o to bude větší třetí vlna. Na druhou stranu nemocných lidí bylo už poměrně dost, takže o to bude třetí vlna menší. Obecně to funguje tak, že když dochází k dlouhodobému zpřísnění, tak se to zploští tak, že přijde další vlna," dodal uznávaný lékař pro ŽivotvČesku.cz.

V Česku je aktuálně 174 820 aktivních případů onemocnění. Hospitalizovaných je 8278 lidí. Obecně většiny pozitivně testovaných má nemoc lehký průběh. Nouzový stav a omezení pohybu lidí či otevírací doby obchodů v Česku kvůli epidemii covidu-19 potrvají zatím do 20. listopadu. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.