Roman Šmucler: Roušky voliče uklidnily, mrtvých může být na podzim více, říká

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 9. 2020

Roman Šmucler (51) seděl v Ústředním krizovém štábu. Je prezident České stomatologické komory a současné dění kolem koronaviru bedlivě sleduje. Předpovídá zároveň, že počet lidí, kteří zemřou v souvislosti s nákazou COVID-19 bude patrně v dalších měsících přibývat.

"Dnes zrovna jeden z nejvýznamnějších lékařu Německa říkal, ať se to pustí (rozvolnění opatření - pozn. red.), protože se epidemie nedá zadržet. A když se teď nakazí zdraví lidé, udělají si imunitu, tak se to nebude šířit mezi ohroženýma, až bude podzim či zima. Takže jestli někdo má pocit, že těch mrtvých je málo, tak se s tím dá počkat do listopadu, do prosince a bude mrtvých více," řekl pro ŽivotvČesku.cz k současnému epidemickému stavu.

Podle Šmuclera je současná kapacita nemocnic ve velkých rezervách. Nemá tedy obavy, pokud budou přibývat kliničtí pacienti, že by se Česko dostalo ke kolapsu zdravotního systému.

"Musíme si stanovit, co je cíl. Tedy jestli to má proběhnout dobře, nebo špatně. Aktuálně máme nějaké počty, nemocnice jsou prázdné pravděpodobně s tím, že nemocných lidí je v populaci více. Do budoucna bude v nemocnicích třeba třikrát více lidí, ale kapacity lůžek jsou obrovské a dají se zvětšit," upřesnil uznávaný lékař.

Podle Romana Šmuclera opatření v podobě povinnosti nošení roušek má smysl zejména v tom, že řada lidí se cítí více chráněna. "Vláda nasadila roušky, protože se většina voličů bojí, tak dělají věci, aby je uklidnili a lidé teď chodí třeba do lesa v roušce a mají pocit, že dělají něco pro své zdraví, tak bych jim to nebral," upřesnil Roman Šmucler s tím, že přítel roušek není, ale současný postoj chápe.

Co je podle uznávaného odborníka v současnosti největším rizikem, je nedostatek očkování proti chřipce. "Je potřeba naočkovat co nejvíce lidí, zejména zdravotníků v první linii. Největší chyba, co se stala je, že se vakcín na chřipku neobjednalo dostatečné množství, ale jen pro necelých deset procent populace," vidí chybu Šmucler.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.