Roman Šmucler vysvětlil, díky čemu bude očkování proti covidu-19 brzy dostupné pro všechny dospělé

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 4. 2021

Epidemická situace v Česku se v poslední době vyvíjí příznivě a vláda plánuje další rozvolňování. Od 27. prosince loňského roku v zemi probíhá očkování, na něhož dosáhly zpočátku pouze vybrané rizikové a věkové skupiny nebo někteří pracovníci v rámci záchranných složek. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) má optimistický výhled na léto, kdy by mohly být vakcíny dostupné pro dospělé bez omezení. Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera (51) jde o to, že o očkování není takový zájem. "Jak se začínáme dostávat řekněme do věkových skupin, které vědí, že jim nemoc smrtelně nehrozila a nehrozí, tak je zájem o očkování menší," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger pevně věří, že v létě bude pro Čechy dostupné očkování bez omezení a dostane se na každého dospělého Čecha. Aktuálně vykázaných očkování je podle dat ministerstva zdravotnictví ke dni 28. dubna 2 994 110, z toho 55 572 lidí dostalo dávku během úterý.

"Česká republika má problém, že očkování lidé nechtějí. Jak se začínáme dostávat řekněme do věkových skupin, které vědí, že jim nemoc smrtelně nehrozila a nehrozí, je zájem o očkování menší. Andreji Babišovi bylo hodně vyčítáno, že otevřel kategorie 55+, že je to populismus, když ještě nejsou proočkované jiné skupiny. Ale je to dané tím, že se lidé na očkování nehlásí, pokud to bude pokračovat stejně, zvládneme to levou zadní. Trochu mě štve, že Spojené státy koupily AstruZenecu z Evropy, místo, aby to Evropa dala vlastním lidem. Amerika rozdá 60 milionů vakcín, protože Američani se už vůbec nechtějí očkovat. Dostali se na čísla, kdy covid přestává být zásadní problém," řekl Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz s tím, že podle něj Česko zvolilo špatnou strategii.

"Hnali jsme lidi do velkokapacitních center. Chtějí být očkovaní v pohodlí, na bezpečném místě a nikomu se nechce potkat s tisíci lidmi na jednom místě. Osobně mi přijde divné, že například děti nemohou cvičit, ale je možné nahnat několik tisíců lidí do jedné budovy, aby se očkovaly najednou," sdělil pro ŽivotvČesku.cz prezident České stomatologické komory, který absolvoval odborné stáže v zahraničí a během první vlny epidemie na jaře 2020 působil jako člen Ústředního krizového štábu.

Nejvíce ohrožený covidem se cítil v okamžiku, kdy se nechal očkovat a v jedné malé místnosti se sešlo asi 100 lidí dohromady. "Byla to největší tlačenice, jakou jsem zažil za dobu covidu. Kdyby se očkovalo u praktických lékařů, k čemuž to podle mě stejně dospěje, tam je to v pohodě. Lidé tam nečekají tak dlouho a dá se to lépe zařídit. Vakcíny se soustřeďují do velkokapacitních center a třeba já jakožto lékař jedu na 10 procent kapacity, co jsme připravili," dodal Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.