Roman Šmucler zavzpomínal na pořad Tabu. Takhle vypadal v roce 1994, kdy ho moderoval

Roman Šmucler se proslavil coby moderátor pořadu
Roman Šmucler se proslavil coby moderátor pořadu
Foto: Archiv TV Nova
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 11. 2020

Roman Šmucler (51) do povědomí lidí vstoupil nejen jako mistr v oboru stomatologie, ale v 90. letech i jako moderátor. Mnozí mají v paměti oblíbený, ale tehdy celkem kontroverzní pořad Tabu. Pro ŽivotvČesku.cz povoláním lékař zavzpomínal na pořad, který se vysílal v rozmezí let 1994 až 2001. "Natočili jsme asi 350 dílů," přiblížil uznávaný lékař.

"Pořad byl vymyšlen vlastně v křeči, protože v televizi jsem ani nijak původně zvlášť pracovat nechtěl. Ale tím, že jsem dělal úvodní přenos pro Novu a tehdy jeden pořad zrušili s tím, tuším, že to bylo v pondělí, že do pátku musíme vymyslet koncept nového pořadu, tak ve středu jsem přišel s nápadem na Tabu. Původně to vzniklo tak, že v rádiu jsem měl podobný pořad, kam jsem si mohl zvát lidi, kteří se před něčím schovávali, protože to rádio je takové bezpečné. A vznikla ta budka, kde člověk mluvil a lidi ho trošku vnímali a nepoznali ho. A pokud na konci pořadu nevylezl, nepoznali ho," zavzpomínal Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz na pořad, ve kterém byl i moderátorem.

"Byli tam jako hosté různí lidé. Devianti, pedofilové, vrazi a další," popsal pro ŽivotvČesku.cz Šmucler, jehož pořad se zaobíral choulostivými společenskými tématy jako homosexualitou, fetišismem, násilím a byl vysílán ve večerních hodinách a měl poměrně vysokou sledovanost.

"Jednou jsme natáčeli ve věznici ve Valdicích, což štáb úplně neměl rád, protože jsme tam točili několik dní. A byli jsme tam v takovém speciálním oddělení pro nezkrotné vězně. Já jsem točil v takové dvojité kleci s vězněm, který byl obecně dost agresivní a útočný, a tehdy jsem si dával velký pozor, aby se ten vězeň nerozčílil, protože než by pro mě došli, tak by mohlo být po mě," ohlédl se Roman Šmucler za jedním z dílů, kdy mu nebylo opravdu na duši dobře.

Principem pořadu byly živé rozhovory s respondenty s typickými problémy. Moderátor přivedl potmě hosta, který se usadil do speciální budky, ve které nebyl vidět a odkud mohl zcela anonymně odpovídat na otázky moderátora. Ve studiu byl i odborník na příslušnou problematiku a diváci kladli otázky prostřednictvím telefonu. Na konci pořadu byl host otázán, jestli chce vyjít a ukázat se divákům. Formát, který Šmucler vymyslel, byl natolik úspěšný, že námět byl prodán do zahraničí spolu s několika natočenými díly.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.