Roman Šmucler zhodnotil ministry zdravotnictví. Popsal, proč to bude mít Petr Arenberger těžší

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 4. 2021

Post ministra zdravotnictví České republiky je funkce, ve které se za poslední rok s epidemií vystřídaly celkem čtyři osobnosti. V minulém týdnu skončil lékař Jan Blatný (51), na jehož místo nastoupil ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger (62). Jeho kvality vyzdvihuje Roman Šmucler (51), který uvedl, v čem tkví jeho síla, proč měl bývalý ministr zdravotnictví příznivce nebo v čem byl jeho odchod jiný proti Adamu Vojtěchovi (34). "Mohl jsem s Janem Blatným v lecčem epidemickém nesouhlasit, ale myslím si, že měl těžký úkol a dělal, co uměl," vyjádřil se Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.

Období koronavirové krize trvá už dlouhé měsíce, ale aktuální epidemická situace se začíná pozvolna zlepšovat. Novým ministrem zdravotnictví se stal uznávaný lékař Petr Arenberger, který je po odchodu Jana Blatného již čtvrtým mužem v této funkci.

"Samozřejmě to nebude mít jednoduché. Ve finále byl pan bývalý ministr Blatný docela oblíbený, takže hodně lidem bylo líto, že odešel. Tím to má pan profesor Arenberger složitější. Řekl bych, že Jan Blatný má skalní příznivce, zejména ty, kteří měli velký strach z covidu. Jsem názoru, že ho velmi oceňovali také proto, že byl opatrný. Když nastupoval, tak měl asi měsíc problém komunikovat, v čemž bude nový ministr zdravotnictví nepochybně rychlejší a za měsíc bude ta situace jiná. Mohl jsem s Janem Blatným v lecčem epidemickém nesouhlasit, ale myslím si, že měl těžký úkol a dělal, co uměl. Je třeba ocenit, že se snažil," řekl Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz s tím, že odchod prvního »epidemického« ministra Adama Vojtěcha byl v něčem jiný.

"Lidé volali po tom, aby nastoupil někdo, kdo zvládne epidemii. Nedoceňovali, co Adama Vojtěch dělal pro pacienty. V tomto ohledu je mi ho líto, protože pro české zdravotnictví udělal hrozně moc. Ale samozřejmě pandemie pro něj jako pro laika nebyla ideální," zhodnotil působení bývalého ministra zdravotnictví z doby první vlny epidemie prezident České stomatologické komory pro ŽivotvČesku.cz.

"Nyní jsou mezi lidmi vyostřené názory. Je to vysoce politická záležitost. Kdyby šel pan profesor Arenberger do funkce ministra zdravotnictví před rokem, tak by to bylo trochu jiné. Teď už běží předvolební kampaň," dodal Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.

Kvůli epidemii covidu-19 se ministerstvu zdravotnictví nepodařilo dokončit některé legisla...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu