Roman Šmucler zhodnotil, proč jsou velkokapacitní očkovací centra výdělečný byznys

Prezident České stomatologické společnosti Roman Šmucler
Prezident České stomatologické společnosti Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 5. 2021

Očkování proti onemocnění covid-19 už je rozjeté od 27. prosince loňského roku. Od nejstarších občanů nad 80 let a zdravotníků se k vakcínám už dostávají také další rizikové skupiny nižšího věku nebo například lidé s chronickým onemocněním. Podle Romana Šmuclera (51) jsou však velkokapacitní očkovací centra zbytečná, protože u praktických lékařů by očkování mohlo probíhat s nulovými náklady a pro pacienty by bylo mnohem komfortnější. "Je to vlastně trochu spor mezi praktickými lékaři, kteří by měli nulové náklady, nestavěla by se žádná očkovací centra v hokejových halách a peníze by šly za »obvoďáky«. Takhle jdou částečně za podnikateli, kteří zřídili očkovací centra, a část peněz jde do nemocničních doktorů," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

V Česku bylo dosud naočkováno vakcínami proti koronaviru 3 201 770 lidí a za první májový den dostalo očkovací látku 21 650 osob. Aktuální počet hospitalizovaných klesl na 2 449 a potvrzených případů za poslední dva týdny na 100 000 obyvatel je celkem 301. Organizaci a průběh očkování zhodnotil bývalý člen Ústředního krizového štábu jako něco, co se nepovedlo zvládnout zrovna nejlépe.

"Proočkovali jsme kdekoho přednostně, ale stále jsme ještě neproočkovali osoby nad 65 let. Kdybychom všem dali první dávku, tak už ji dnes mají ti z kategorie 55+ a o covidu se vůbec nebavíme. Zase ale máme naočkované vojáky, policisty a učitele ze škol, které jsou z většiny zavřené. Myslím si, že do půlky května dostane první dávku ten, kdo chce - z těch rizikových kategorií. Jenom je velmi důležité, aby ministerstvo přestalo trvat na elektronické evidenci. Spoustu starých lidí mohou očkovat pouze praktičtí lékaři. Když je někdo třeba z vesnice, tak představa, že bude hrát nějakou »počítačovou hru« s ministerstvem a českou vládou, je nesmysl," řekl Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz s tím, že jde vlastně o peníze a dobrý byznys.

"Není to o tom, že by vláda byla hloupá, ale nemocniční doktoři nemají co dělat. V této situaci řada z nich tlačí na to, aby byla velkokapacitní centra, protože je tam práce velmi dobře placená. V podstatě je to dobrý přivýdělek. Je to vlastně trochu spor mezi praktickými lékaři. Ti by měli nulové náklady, nestavěla by se žádná očkovací centra v hokejových halách a peníze by šly za »obvoďáky«. Takhle jdou částečně za podnikateli, kteří zřídili očkovací centra, a část peněz jde do nemocničních doktorů. Nemocnice by měly spíše rychle obnovit provoz," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz prezident České stomatologické komory, který absolvoval odborné stáže například v Paříži, New Yorku, Soulu nebo Bostonu.

"My žádná centra nepotřebujeme. Vypadá to sice dramaticky, ale nás lékařů jsou desítky tisíc. Když to vydělíme počtem dnů, tak je to pár pacientů každý den. S tím, že si lidé dojdou tam, kde jsou zvyklí a jako jejich lékaři o nich všechno víme," doplnil Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.