Roman Šmucler zhodnotil volbu premiéra. Popsal, proč si za ministra zdravotnictví vybral Petra Arenbergera

Prezident České stomatologické společnosti Roman Šmucler
Prezident České stomatologické společnosti Roman Šmucler
Foto: Profimedia.cz

Dlouho se spekulovalo o tom, že premiér Andrej Babiš (66) má v úmyslu vyměnit Jana Blatného (51) ve funkci ministra zdravotnictví. Ještě na včerejší tiskové konferenci však Blatný na novinářskou otázku k jeho odvolání na druhý den reagoval tak, že o ničem neví. Ve středu 7. dubna však došlo na jeho odvolání a novým ministrem zdravotnictví byl jmenován lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger (62). "Pan profesor Arenberger je nejen špičkový odborník, ale mistr komunikace. Dělali jsme spolu i rozhlasové pořady," vyjádřil se k novému ministrovi lékař a prezident České stomatologické komory Roman Šmucler (51) pro ŽivotvČesku.cz.

Jan Blatný byl už delší dobu objektem kritiky ze strany hlavy státu, prezidenta Miloše Zemana (76), kterému vadil především jeho postoj k ruské vakcíně Sputnik V. Do funkce po odvolání Blatného nastoupil Petr Arenberger, jehož jmenování rozvířilo vody na politické scéně.

"Všichni ve zdravotnických kruzích to věděli delší dobu. Myslím si, že úplné překvapení se nekonalo, ale dnes to bylo lehce dramatické. Nevím, jakou měl komunikaci pan Blatný s premiérem. Zhruba před měsícem byla v medicínské sféře dvě jména kandidátů na post ministra zdravotnictví, pak zůstalo jen jedno. Na druhou stranu jsem včera zaznamenal i informace o změně ministra školství, která dnes neproběhla. Panu premiérovi nevidím do hlavy," řekl Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz s tím, že byli dva »covidoví« ministři zdravotnictví – Jan Blatný a Roman Prymula.

"Volba pana profesora Arenbergera je vstupem do jiných časů. Tím, že jsou letos volby, šlo také o to, se od doby »covidové« svým způsobem »odstřihnout«. Úkolem pana ministra je zdravotnictví znovu rozhýbat, protože nemocnice mají v tuto chvíli volná místa. Je potřeba, aby se začalo znovu operovat, začaly se léčit i jiné choroby. Ze zdravotnictví ubylo mnoho peněz, hrozí, že dojdou na konci roku," uvedl prezident Česko stomatologické komory pro ŽivotvČesku.cz.

Podle jeho slov budou na Petra Arenbergera kladeny obrovské požadavky, se kterými se bude muset vypořádat. "Nemocniční lékaři nebo nemocnice budou chtít hodně peněz a rezervy, které jsme měli, dojdou na konci roku. Zdravotnictví se musí vrátit do normálu a musí začít fungovat komunikace. Pan profesor Arenberger je nejen špičkový odborník, ale mistr komunikace. Dělali jsme spolu i rozhlasové pořady. Myslím si, že Andrej Babiš si ho vybral právě díky tomu, že je kombinací člověka, který umí mluvit s veřejností a zároveň je velký odborník," dodal Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.

Česká republika sníží počty ruských diplomatů v Praze. Na společné tiskové konferenci to o...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.