Roste reprodukční číslo i počet nakažených. Tak to začínalo loni. Ale školy by se neměly zavírat, míní Václav Hořejší

Imunolog Václav Hořejší
Imunolog Václav Hořejší
Foto: Se svolením Václava Hořejšího
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 9. 2021

Zahájení nového školního roku strhlo pozornost mimo jiné zpátky na epidemickou situaci v Česku. Přestože letní prázdniny vykazovaly minimální přírůstky nakažených koronavirem, začátkem září laboratoře potvrdily opět o něco vyšší počet nových případů. Podle renomovaného profesora imunologie Václava Hořejšího (71) to však není důvod k žádné panice. "Čím více bude nových případů, tím budou přibývat i hospitalizovaní. Myslím si, že nedojde k žádným větším zdravotnickým komplikacím. V každém případě by se mělo počkat, měla by se dodržovat stávající opatření a nic jiného bych nečekal. Zase nemá cenu znovu zavádět, že například děti nebudou chodit do školy," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Již třináctý den po sobě se drží reprodukční číslo nad hodnotou 1, což poukazuje na rychlé šíření viru v populaci. Nyní se dostalo z 1,26 už na 1,36 a laboratoře odhalily během pondělí 6. září celkem 391 nově nakažených. Počet hospitalizovaných se z původních 64 vyšplhal na 82, přesto se nemusí jednat o žádnou dramatickou situaci a důvod k obavám.

"Já zůstávám pořád optimista. Myslím si, že čísla jsou stále nízká, i když se to zvyšuje. Samozřejmě je to začátek exponenciálního průběhu a uvidíme, jak daleko to dojde. Jsem názoru, že teď může hrát vliv výskyt nějakých lokálních ohnisek, pokud se vrátil někdo z dovolené, nakazil se a ve svém okolí vir rozšířil – pořád to jsou ale nízké stovky případů. Ve srovnání s tím, kdy jsme tu měli v předcházejících vlnách tisíce nových případů, je to pořád málo. Pravdou zůstává, že přesně stejně to začínalo v minulém roce. Ale i skutečnost, že přibývají jednotky hospitalizovaných lidí, je normální. Čím více bude nových případů, tím budou přibývat i hospitalizovaní. Jsem přesvědčen, že to bude víceméně podobné jako ve Velké Británii, kde zrušili všechna omezující opatření a mají velký počet případů – 30 až 40 tisíc případů za den, což by u nás činilo asi pět tisíc případů. Klidně se může stát, že to »dotáhneme« na tento počet," řekl Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz s tím, že těžkých případů bude minimálně desetkrát méně, než tomu bylo v předchozích vlnách.

"Pokud střelím od boku, v minulých vlnách jich bylo na jeden tisíc případů nějakých sto hospitalizací, tak teď by to mělo být podle mého názoru 10. Myslím si, že nedojde k žádným větším zdravotnickým komplikacím. V každém případě by se mělo počkat, měla by se dodržovat stávající opatření a nic jiného bych nečekal. Zase nemá cenu znovu zavádět, že například děti nebudou chodit do školy a podobně. To si myslím, že by nebylo namístě," dodal profesor imunologie z Akademie Věd ČR pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.