Rouškovné 5000 korun míří k seniorům. Sociální správa uvedla termíny, kdy k nim dorazí

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 11. 2020

Mimořádný příspěvek pro seniory před Vánocemi v hodnotě 5 tisíc korun je na cestě. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v pondělí oznámila, že ho začala vyplácet, což potvrdila i ministryně Jana Maláčová (39). Důchodcům by měl na bankovní účet přijít do 8. prosince, v případě složenky do 15. prosince. Získá ho okolo tří milionů lidí.

Jednorázový příspěvek důchodci bude automaticky vyplacen všem stávajícím poživatelům důchodu. Změna je v tom, že nepřijde s důchodem, jak bylo původně zamýšleno, ale samostatně. Podle úředníků totiž příspěvek spadá do jiné sazby. Důchodci by měli dostat na svůj bankovní účet příspěvek do 8. prosince.

V případě výplaty v hotovosti dojde k realizaci poštovními poukázkami typu B, které budou doručeny adresátům pomocí České pošty nejpozději do 15. prosince. Následně bude příspěvek vyplacen na pobočce České pošty.

"ČSSZ dva měsíce intenzivně připravovala technologické řešení jednorázového příspěvku důchodcům tak, aby po nabytí účinnosti zákona byla schopna v řádu jednotek dnů, tedy ve zcela bezprecedentně krátkém čase, zajistit jeho vyplacení,“ uvedla Česká správa sociálního zabezpečení ve své tiskové zprávě.

"Pandemie s sebou přinesla nejrychlejší tempo zdražování za poslední roky, a to ve svých peněženkách pociťují obzvláště tíživě ti, kteří s příjmy sotva vyjdou i za normálních okolností. Jsou to nejen senioři, ale také invalidé, vdovy, vdovci a sirotci. Letos jim navíc přibyly mimořádné výdaje spojené s nákupem roušek, desinfekce a dalších prostředků na ochranu vlastního zdraví. Proto jsem prosadila mimořádný příspěvek. ČSSZ ode mě dostala za úkol tuto pomoc k lidem dostat co nejrychleji. Jsem tedy velmi ráda, že kolegové přišli s řešením, jak vyplatit příspěvek velmi rychle,“ doplnila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Od odeslání platby ze strany ČSSZ bude příspěvek připsán na bankovní účet důchodce zpravidla během dvou až tří pracovních dnů. Jednorázový příspěvek důchodci bude vyplácen i do ciziny, ale s ohledem na specifika
těchto výplat, nelze jednoznačně stanovit termín jeho výplaty.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.