Roušky budou povinné v kadeřnictvích a dalších službách. Podle hygieničky Rážové snižují riziko nákazy pětinásobně

Hlavní hygienička Jarmila Rážová
Hlavní hygienička Jarmila Rážová
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 8. 2020

Roušky budou od září povinné i v kadeřnictvích a dalších službách nebo při pohybu po restauraci pro hosty i obsluhu. Novinářům to dnes řekli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a hlavní hygienička Jarmila Rážová. Znovuzavedení nošení roušek ve veřejných vnitřních prostorách, školách oznámili už v pondělí.

"Pravidla pro používání roušek jsme nastavili tak, aby zahrnovala místa, kde lze předpokládat vyšší riziko nákazy. Často se jedná o veřejné prostory, ve kterých nelze zajistit udržování dostatečného rozestupu," uvedl ministr zdravotnictví.

Nošení roušek podle hlavní hygieničky snižuje riziko nákazy COVIDEM-19 až pětinásobně. Počty nakažených jsou už teď vyšší než v minulých měsících. Ministr zdravotnictví je přesvědčen, že se dá očekávat, že se začátkem nového školního roku ještě vzrostou.

Spolu se začátkem roku se podle Vojtěcha i Rážové dá do pohybu asi dva miliony lidí, kteří se vrátí z dovolených a žáci a studenti budou dojíždět do škol. "Nošení roušek platí zejména tam, kde se potkávají cizí lidé," dodala Rážová.

Mít zakrytá ústa a nos bude od září nutné ve všech obchodech, úřadech, poštách a obchodních centrech nebo v provozovnách poskytujících služby, jako je kadeřnictví, manikúra a pedikúra. Povinné budou roušky také v společných prostorách škol, v kostelích nebo v provozovnách kulturních akcí, jako jsou kina, koncertní sály a divadla. V hromadné dopravě se nařízení vztahuje nejen na MHD, ale také na meziměstské vlaky a autobusy, taxislužbu nebo zájezdové autobusy. Při konzumaci jídla v těchto dopravních prostředcích si lidé mohou roušku sundat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.