Roušky i v létě. O dovolené se bojuje už teď. Čím více se omezíme, tím máme větší šanci, říká Milan Kubek

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia.cz

Prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) varuje před tlaky ve společnosti, které volají po rozvolnění. Čím déle vydrží Češi snášet restrikce a omezení, tím budou mít svobodnější a bezpečnější léto a prázdniny. "Roušky budou v restauracích i v MHD. Musíme rozvolňovat velmi pomalu a opatrně," řekl Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz bez falešné naděje v hlase.

O víkendu skončí astronomická zima a podle meteorologů by teploty na začátku dubna měly atakovat hranici 15 stupňů Celsia. Sluníčko bude lidi lákat ven a mnozí se budou chtít družit a zase navázat přerušené sociální kontakty. Jenže na bezhlavé rozvolnění nebude vhodný čas ani po Velikonocích. Česká republika v boji s nemocí covid-19 prohrává a nemocnice jsou v kritickém stavu. Prezident České lékařské komory Milan Kubek varuje před hlasy, které budou tlačit na to, aby léto bylo za každou cenu »normální«.

"Květen je vlastně za dveřmi a my jsme se od začátku roku k lepšímu neposunuli. O tom, jaké prázdniny budou, začínáme rozhodovat už nyní. Pokud se nám nepodaří dostat epidemii pod kontrolu, tak si zkazíme léto. Nějaká forma omezení v létě určitě bude, ale záleží na tom, do jaké míry se nám povede rozjet očkování. Situace v létě se bude odvíjet podle toho, kam se posuneme. Pokud se nám podaří srazit množství nakažených na takové množství, které je možné utrasovat, tak by se dalo prožít slušné léto. Pořád máme šanci prožít si trochu normální letní měsíce. Ale nikdo si nepřeje, abychom po Velikonocích uspěchali rozvolnění a na začátku května pak vypukla další vlna, která by nám ukradla celé prázdniny. Čím více se nyní omezíme, tím více se nám odmění léto. Musíme si ho zasloužit," sdělil Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že platí obecné pravidlo - protiepidemická opatření je nutné přijímat rychle, ale rozvolňovat se musí opatrně a pomalu.

"Nálož viru v populaci je obrovská a brzdná dráha epidemie v této vlně je delší, než byly ty předcházející," myslí si prezident České lékařské komory a naznačil, jak letní měsíce budou vypadat v praxi.

"Roušky asi zůstanou v MHD, v restauracích vnitřních prostorách. Kulturní akce asi budou jen venkovní. Prohlídky na zámku budou s rouškami," předpověděl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Během středy přibylo v České republice dalších 11.928 potvrzených případů nemoci covid-19, to je o 2600 méně než ve stejný den předchozího týdne. Plyne to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od poloviny února neklesají denní přírůstky ve všední dny pod hranici 10.000 nakažených. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie k dnešku kleslo z 0,97 na 0,91.

Řada Čechů se chystá na dovolenou do zahraničí, mnozí už letos navštívili destinace jako D...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.