Rozdíly mezi klasickou chřipkou a covidem-19: O tom, v čem se liší, promluvila viroložka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 10. 2020

Epidemie koronaviru v posledních dnech přinesla přímo alarmující čísla počtu nakažených Čechů. Podzimní měsíce však patří také k typickým obdobím chřipkové epidemie, a proto je výrazně těžší rozpoznat, které z onemocnění vás při velmi podobných příznacích vlastně postihlo. Přece jenom v nich ale nějaké rozdíly najdeme, jak uvedla viroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Sychravý podzim přináší každoročně nástup chřipkové epidemie. Její projevy jsou obecně známé snad každému z nás, ale v současné době už si spojit s jistotou tyto zdravotní problémy právě s chřipkou, není rozhodně tak snadné. Komplikace nastaly s výskytem druhé vlny nákazy covid-19, která se bohužel projevuje hodně podobně. Dají se mezi sebou tato onemocnění vůbec rozpoznat?

"Klinické příznaky jsou velmi podobné s tím rozdílem, že se uvádí u koronaviru nejčastěji ztráta čichu, což u chřipky nebývá. Dále u chřipky může a nemusí být rýma, u koronaviru se uvádí, že nebývá rýma. Podstatné rozdíly u těchto onemocnění nejsou, proto je potřeba test, který nám to rozliší. Takový test existuje, ale v současnosti je na trhu nedostupný," řekla pro ŽivotvČesku.cz viroložka Naděžda Sojková ze Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem.

Větší ohrožení nákaza představuje pro skupiny lidí s oslabenou imunitou – tedy vyšší věkové kategorie, jedinci s jiným vážnějším onemocněním jako diabetes, kardiovaskulárními a plicními problémy nebo i těhotné ženy. Mezi obvyklé příznaky koronaviru se řadí horečka, ztráta čichu, dušnost (pocit nedostatku vzduchu, ztížené dýchaní), celková bolest těla a kašel. Příznaky se mohou projevit později než u chřipky (pokud se nejedná o asymptomatický případ). V průměru se udává 5 dní od nakažení, kdy člověk může začít pociťovat první potíže. Ale může to být v rozsahu 2-14 dní po přenosu infekce, jak uvádí medicínský web CDC.

Typické a časté příznaky »klasické« chřipky jsou pak bolest hlavy, horečka, rýma, bolest svalů a kloubů a kašel. Méně se pak v souvislosti s onemocněním chřipky objevuje bolest v krku, únava a dušnost. U chřipky je kratší inkubační doba 1-4 dny.

Obě onemocnění jsou podobná v tom, že se mohou přenášet z člověka na člověka - především mluvením, kašláním nebo kýcháním. I přímý fyzický kontakt jako podání ruky nebo objetí dokáže zapříčinit přenos. Potenciální riziko nese i dotek infikovaného předmětu a následný kontakt s ústy, nosem nebo očima.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.