Očekávaný den je tady. Vláda rozhodne, jestli se Česko dočká rozvolnění opatření

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 11. 2020

V neděli ráno bude mimořádně jednat vláda, aby rozhodla, zda v příštím týdnu od pondělí zmírní opatření proti šíření nemoci covid-19. V Česku v současnosti platí opatření pro čtvrtý stupeň systému PES z pěti. Rizikové skóre bylo ale šest dní ve třetím stupni.

Podle systému by mělo dojít k rozvolnění. K němu jsou ale skeptičtější odborníci. Zároveň i někteří ministři jsou přesvědčeni, že s rovolněním by se mělo počkat. "Jsem dlouhodobě opatrný. Čísla přicházejí, jak postupuje týden a ukazuje se, že sice na celostátní úrovni jsme těsně v pásmu tři, ale jsou okresy které jsou na pětce, jsou kraje které jsou ve čtyřce. A z mého pohledu to není na rozvolnění. Pokud nechceme velmi riskovat a všechna omezení, která jsme zavedli a všechny oběti, které si epidemie vyžádala, pokud nechceme zcela znevážit, tak já bych nerozvolňoval a minimálně bych týden počkal," upřesnil svůj pohled na situaci pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra Jan Hamáček

Pokud by k rozvolnění došlo, příští týden by mohly otevřít všechny obchody, restaurace i provozovny služeb. Skončil by také noční zákaz vycházení a zvýšil by se možný počet lidí na hromadných akcích.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný v sobotu zopakoval, že vláda rozhodne na základě údajů, které bude mít k dnešnímu ránu za sedm dní. Už dříve o rozvolnění pronesl, že situace je 50 na 50.

Aktuální čísla jsou ale taková, že podle protiepidemického systému PES dnes zůstává sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta. Podle pravidel systému by tak vláda mohla na dnešním mimořádném zasedání rozhodnout o přechodu ze současného čtvrtého na třetí stupeň epidemické pohotovosti. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.