Rozhovor bez kudrlinek s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem: Nevidím jediný důvod k rezignaci
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že jeho rezort nechystá návrat k plošným poplatkům ve zdravotnictví. Představuje také konkrétní kroky, jak zlepšit situaci v dodávkách léků nebo v dostupnosti pediatrické péče.
Pane ministře, nedostatek léků řešíte už delší čas, chybí stovky medikamentů. Má ale problém udržitelné východisko, když je Evropa v této geopoliticky bouřlivé době ze tří čtvrtin odkázána na dodávky léků a lékových složek z Číny?
Je to skutečně tak, že situace s léky je zlá pro celou Evropu, pro celý svět. Nacházíme se v době, kdy země, ve kterých sídlí největší farmaceutické firmy jako Švýcarsko, jsou dokonce ve výrazně větších problémech, než my. Děláme naprosto vše, co se dá dělat, abychom situaci změnili.
Když byste byl, prosím, konkrétní.
Samozřejmě. Jednáme s výrobci v České republice i mimo ní. Již loni jsem nechal schválit legislativu, která nedostatek léčiv pomáhá řešit a do čtrnácti dnů bude na vládě novela zákona o léčivech, která to bude řešit do budoucna.
Dobře, druhým zásadním problémem je ale přístup nadnárodních farmaceutických firem, které mají výhodné postavení. Má vůbec země velikosti České republiky šanci si na tak obrovských gigantech vynutit změnu chování?
Víte, Česká republika není zase tak malá země a pravidly na českém trhu se musí řídit firma jakékoliv velikosti. Trh s farmaceutickými produkty se dostal do situace, která je pro mě naprosto neakceptovatelná.
Neuvažujete o programu podpory domácích výrobců léků, a to tak, abychom posílili lékovou soběstačnost?
Léková soběstačnost je samozřejmě velmi důležitá, ale je to opravdu běh na dlouhou trať. Pro nás je důležité mít stanovená pravidla, ponechat trh konkurenceschopný, znát termíny případných výpadků léčiv, a proto připravujeme novelu zákona, která takové povinnosti obsahuje. V souvislosti se zajištěním co největší soběstačnosti je naším cílem v současné době dostat výrobu - co nejvíce komponent léků - zpět do Evropy. To samozřejmě v rámci diskuze řešíme na evropské půdě, toto téma pravidelně otevírám na setkání ministrů zdravotnictví zemí EU.
Když odbočím od léků k vám. Být ministrem zdravotnictví je v našich končinách poměrně rizikové povolání. I vy jste častým terčem kritiky, nejnověji kvůli prohlášení o alkoholu a zvyšování spotřební daně. Opozice vás opakovaně vyzývá k rezignaci. Budete dál odolávat?
Kritika je dobrá věc, bez ní bychom se nikam neposouvali. Musí být ale oprávněná. A oprávněnou kritiku od opozice často nevidím. Proti nadměrné konzumaci alkoholu dlouhodobě vystupuji a zastávám názor, že snížit závislost na alkoholu pomůže mimo jiné postupná společenská neakceptovatelnost. Za naší vlády se podařilo ve zdravotnictví prosadit hodně změn a já nevidím jediný důvod k rezignaci. Přece jen toho máme ještě hodně před sebou.
Česko trápí také nedostatek pediatrů, chybí jich stovky. Chystáte brzké řešení tohoto nepříjemného problému?
Předně je třeba říct, že u nás dle platné právní úpravy odpovídají za dostupnost zdravotní péče zdravotní pojišťovny. To ale neznamená, že bychom aktuální situaci jen pasivně sledovali. Naopak, maximálně ji řešíme. Potíže s nedostatkem praktických lékařů a pediatrů tu ale přehlížely vlády posledních deset let. I proto jsem například zastavil praxi, kdy většina státních peněz na rezidenční místa šla do oborů, ve kterých nebyl nedostatek lékařů. Požádal jsem také ředitele nemocnic, kteří mají udělenou akreditaci pro obor pediatrie, aby uvolnili své školence v pediatrii z nemocnic na praxi do primární péče v nejbližším možném termínu. A také jsme letos zvýšili financování na rezidenční místa na více než 820 milionů Kč. To vše pomůže k větší dostupnosti.
Pokud jde o hledání lékaře, spustili jste speciální webovou stránku Nedostupná péče na adrese nedostupnapece.mzcr.cz. Už jsou k dispozici data, jak tato služba funguje? A opravdu má smysl ji využívat?
Tady musím zdůraznit, že tato služba má obrovský smysl. Stačí zadat, jakého lékaře se vám nedaří sehnat a zdravotní pojišťovnavám lékaře zajistí.
Rozumím. Velkým politickým tématem, pane ministře, byly od počátku poplatky ve zdravotnictví. Uvažujete o jejich navýšení nebo rozšíření?
Nikoliv. Návrat k plošným poplatkům ministerstvo zdravotnictví nechystá.
Stejně tak citlivou otázkou jsou nadstandardy, tedy možnost si připlatit lepší péči, typickým příkladem jsou kloubní náhrady. Jsou ve vašich plánech?
V tomto případě nyní žádné konkrétní návrhy nepřipravujeme.
Loni jste hovořil o zavedení povinných pobytů na českých horách pro sedmáky a osmáky nebo o vzniku pojízdných zubařských ambulancí. Vzhledem ke stavu státních financí, jsou tyto nápady ještě ve hře?
To vše je o diskuzi. Podpora prevence i zlepšování kvality a dostupnosti zdravotní péče byla a nadále je naší prioritou.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.