Rozhovor: Chřipka dává Čechům zabrat. Bývalý šéf zdravotnictví Roman Prymula to nejhorší teprve očekává
Rozhovor: Hranice chřipkové epidemie už před týdnem byla pokořena a dostala se do bodu, že řečeno s mírnou nadsázkou řádí jako smyslů zbavená. Případů nákazy přibývá a podle epidemiologa a bývalého šéfa resortu zdravotnictví Romana Prymuly to nejhorší teprve přijde, uvedl to v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz, kde mimo jiné promluvil o symptomatických rozdílech mezi chřipkou a covidem.
Pane profesore, jaká je aktuálně situace v Česku, pokud jde o respirační choroby?
Přes Vánoce jsme byli zasaženi poměrně silným nárůstem koronavirů, ale to už je v současnosti pryč a v nemocnicích se nachází přibližně do sedmdesáti osob. Úlohu koronavirů nám však přebírají jiné respirační patogeny, zejména pak chřipka typu A, která začíná narůstat do podoby, kdy veškerá respirační onemocnění překročila de facto hranici epidemie. Chřipka typu A má nárůsty v desítkách procent. Dá se tedy očekávat, že v průběhu následujících dvou až tří týdnů bude v ČR poměrně intenzivní nárůst tohoto typu chřipky.
Přiznám se, že v posledních dnech slyším od řady lidí, jak se s »nějakou chřipkou« perou i tři týdny. Jde v současnosti o nějaký agresivnější – zmutovaný typ?
To nikoliv, ale ukazuje se, že jde o původní pandemickou variantu. To znamená, že jde o chřipku podobnou pandemické variantě z roku 2009. A ta v ČR v současnosti dominuje. Nejde o nový kmen, který by tu dříve nebyl, ale není vyloučeno, že u některých jednotlivců může mít těžší průběh.
Jak dlouho lze očekávat, že »to« ještě bude řádit, než se situace zklidní?
Dá se očekávat dobu šesti týdnů a více, lépe řečeno, chřipka by měla do dvou měsíců odeznít. Předpokládám, že ke kulminaci dojde na konci února.
Znamená to tedy, že v současnosti je vámi, pane profesore, zmíněný typ chřipky největším problémem? A napadá mě, zda jde vůbec rozeznat chřipku od covidu?
Laik to asi nepozná. Chřipka má sice podobné příznaky jako covid, kdy dochází ke zvýšené teplotě, ale v tomto případě jde spíše o horečku až k hranici 39 stupňů Celsia. Čím je chřipka specifická, tak to mohou být poměrně intenzivní bolesti hlavy, což ale může být i u covidu. U chřipky více dominují bolesti kloubů, svalů, celková únava, malátnost. Co však u chřipky naopak není, tak klasická rýma, spíše jde o dráždivý kašel. Naopak u covidu dominují příznaky, jako je ztráta chuti, čichu. A co v současnosti dělá největší problém, tak to je »dlouhý covid«, kde je velmi pestrá symptomatologie a těch komplikací je celá řada spojená s různými orgánovými systémy.
Stále platí, že nejlepší prevence je očkování?
Ano, pro obě nemoci.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.