Reklama:

Rozhovor: Na Česko se řítí problém, pokud penicilinu nebude dostatek. Roman Prymula promluvil i o situaci s covidem na podzim

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 8. 2023

Rozhovor: Hlavní dodavatelé antibiotik by letos na podzim měli oproti loňsku navýšit dodávky do Česka o vyšší desítky procent. U výrobců k tomu objednali maximum kapacit. Uvedla to Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF). Současné výpadky jsou podle ní způsobeny zpožděním ve výrobním řetězci a uplynulým silným obdobím respiračních onemocnění. V případě, že by penicilinu nebyl dostatek, Česko by mělo problém, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz v rozhovoru mezinárodně uznávaný epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Zároveň promluvil o tom, jak to v současnosti vypadá s variantou, že by se vrátil »strašák jménem covid«.

Reklama:

Pane profesore, ministr zdravotnictví Válek sice slíbil, že penicilin bude, mě ale zajímá, co se stane, když nebude, jinými slovy by ho nebylo dostatek? Blíží se období respiračních chorob.

Víte, penicilin je specifické antibiotikum, které potřebujeme dominantně pro léčbu streptokokových nákaz - konkrétně klasické streptokokové angíny. V případě, že by penicilinu nebylo dostatek, tak náhradou mohou být širokospektrální antibiotika, která ale nemusí být tak účinná. A může se stát, že v případě, že se antibiotikem neléčí, mohou být problémem takzvané neinfekční (sterilní) komplikace, které vznikají vlivem toho, že streptokok má podobnou strukturu jako některé naše membrány a tělo si vytváří proti nim autoimunitní protilátky, a tak může dojít k zásadnímu autoimunitnímu postižení srdce, případně ledvin.

Reklama:

Nedostatek penicilinu se rovná problém v rámci zdravotní péče?

Ano, je to problém a velký problém. A to nejen celkově zdravotního systému, protože tu máme nerovnoměrnou distribuci léků, na druhou stranu se chystá opatření, které by mělo zabránit, že konkrétní lék bude »jen v některých lékárnách«, což je dobré. Ale obecně lze říct, že každý nedostatek v rámci léčiv vede k tomu, že jeho řešení je komplikovanější a nákladnější.

Ještě zůstaneme u »kdyby penicilin nebyl - nebylo ho dostatek«. Je třeba se obávat nějaké epidemie?

Nemyslím si, že by vznikla větší epidemie, která by měla dramatické dopady. Ale to, že lidi neléčíme, tak je poškozujeme. A oni budou chodit k lékaři častěji. Tím, že budou mít stále horečku, tam budou docházet častěji a nepřímo budou přispívat k možné epidemii, protože bude docházet k vícečetným kontaktům.

Rozumím. Ze společnosti vypadlo slovo »covid«. Mají se lidé obávat jeho návratu?

V tuto chvíli se zdá, že klasická varianta omikronu je postupně nahrazována novou variantou EG.5, která je rychlejší než varianty předchozí - to je skoro obecné pravidlo - je ale diskutabilní, zda bude mít vyšší klinickou závažnost. K tomu ovšem nemáme dostatek případů, abychom to mohli s jistotou stanovit.

Existuje tedy nějaké riziko?

Problém může být v tom, že jsme se poměrně dlouho neočkovali, je tu i neochota se očkovat, to znamená, že postvakcinační imunita vyprchává a u řady lidí již vyprchala. Teď přichází nová varianta, která by nemusela být zcela kryta imunitou, kterou jsme získali po prodělaném onemocnění. To znamená, že teoreticky tu bude docházet k nějakým případům onemocnění. V tuto chvíli však nelze říct, o jak velkou vlnu by mohlo jít.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: