Rozhovor: Nelíbí se mi, jak Pavel Vrba reaguje na vývoj zápasu. Horst Siegl jasně řekl, co potřebuje Adam Hložek

Horst Siegl
Horst Siegl
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 11. 2021

Ligová porážka na Slovácku o čtyři branky a pak marný výkon v Glasgow, který pro Spartu znamená, že nepostoupí ze základní skupiny Evropské ligy. Tak vypadal temný letenský týden. Že na tom Sparta není dobře, vidí i klubová legenda Horst Siegl (52). Bývalý skvělý útočník pro ŽivotvČesku.cz rozebral práci trenéra Pavla Vrby (57) i přínos ofenzivní naděje Adama Hložka (19).

Horste, Spartě se poslední dva zápasy opravdu nepovedly, po fiasku na Slovácku přišel špatný výkon v Glasgow a je jasné, že tým z Letné nepostoupí ze skupiny Evropské ligy. Je podle vás parta kolem trenéra Pavla Vrby v krizi?

Nevím, zda lze už hovořit o krizi, ale po zápase s Lyonem se ve Spartě podle mě všechno trochu otočilo. Pak následovala utkání s Teplicemi, s Mladou Boleslaví a v Ostravě a přesvědčivé zápasy to nebyly. Vrcholem pak byl zápas na Slovácku, které ukázalo nejen svoji sílu, ale odhalilo také nedostatky ve hře Sparty. O krizi bych ještě nemluvil, ale to rozpoložení, ve kterém nyní Sparta je, na mnohé ukazuje. Hodně ukáže nedělní zápas s Libercem, který bude pro Spartu hodně těžký.

Vy jste v minulosti kritizoval některé hráče, hodně to schytal například Andreas Vindheim. Hrají hráči ve Spartě opravdu pod svoje možnosti? Není chyba v trenérovi, že z nich nedostal maximum a není schopný trefit ideální sestavu?

Myslím si, že je to všechno tak nějak dohromady. Otázkou je, kde ti hráči mají strop, také se ukazuje, že v naší lize na tempo stačí, ale v Evropě je to pak jinak. K zamyšlení také je, zda jsou ti hráči jsou vhodní pro Spartu typologicky. Na hráče ve Spartě byl vždy velký tlak a kdo to nezvládá, tak tam nemůže být. Je pravda, že jsem kritizoval Andrease Vindheima, pořád podle mě platí, že když hrajte v cizině, tak musíte být lepší než domácí hráči. Když se na ty jeho zápasy podívám, tak znovu musím říct, že on je pro mě propadákem. Když se nedaří jednomu hráči, tak těch dalších devět na hřišti to může schovat, ale když vám vypadnou tři, tak se stane to, co se stalo na Slovácku nebo v Glasgow. Tam se staly chyby, které soupeř potrestá, Sparta tedy opustila Evropskou ligu a v lize začíná ztrácet na přední týmy. Když se na toto všechno podívám, tak si znovu kladu otázky, zda současná Sparta opravdu má na špičku ligy.

Máte pravdu, že utkání na Slovácku nastavilo Spartě kruté zrcadlo...

Podívejte se také, jak vypadal zápas v Plzni, Viktorka byla jasně lepší. Jasně lepší bylo v přímém souboji i Slovácko. Nakonec z té špičky dokázali porazit Slavii, ale »sešívaní« hráli o deseti a Sparta si stejně moc šancí nevytvořila. Nejsem si jistý, že současná Sparta už o ten titul může hrát.

Sparta se poslední roky netají, že se opírá o devatenáctiletého Adama Hložka. I ten ale v posledních zápasech zapadl do průměru. Může být tak mladý hráč v tak sledovaném klubu opravdu lídrem?

Já už nechci Adama Hložka omlouvat, že je mladý. Pravidelně hraje tři roky ligu, měl super zápasy, zkušenosti sbírá... Ale taky si nejde myslet, že spasí všechno sám. Adam potřebuje, aby na něj tým trochu pracoval, aby mu spoluhráči připravovali šance. Když ubíjí síly někde ve středu hřiště, tak je to na úkor toho, že pak není nebezpečný ve vápně. Mně ale hlavně přijde, že trenér Vrba špatně reaguje na vývoj zápasu.

Je pravda, že při některých záběrech na Pavla Vrbu televizní kamery zachytily v jeho tváři až stopy zoufalství...

Mně prostě trochu vadí, jak Pavel Vrba reaguje na vývoj v zápasech. Viděli jsme to v Glasgow, tam Sparta nutně potřebovala dát gól, tak měli jít včas do zápasu oba útočníci Václav Drchal i Matěj Pulkrab. Matěj tam nakonec šel na posledních pět minut.

Co podle vás Sparta nyní potřebuje? Nějak dokopat podzim a naladit se na jaro? Nebo začít zase dělat velké změny co nejrychleji?

Po zápase na Slovácku jsem říkal, že Sparta potřebuje zavřít ligovou knížku a otevřít tu pohárovou. Po utkání v Glasgow je to obráceně, pohárovou knížku mohou zabouchnout a soustředit se na ligu. Spartu čeká souboj s Libercem, který se sebral a stoupá nahoru, Sparta ale už v tomto utkání nesmí zaváhat. Pokud by zase zaváhala, bude na hráče i trenéra Vrbu velký tlak, tohle už by sparťanská veřejnost špatně odpouštěla. Sparta musí v klidu dohrát podzim a nachystat se na jaro, ale bude to těžké, protože podle mě v klidu vůbec nejsou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.