Rozhovor: Pokud budeme ve vládě, dojde na revizi úsporného balíčku, říká Alena Schillerová
Zástupci vládních stran minulý čtvrtek oznámili, jak chtějí snížit prohlubující se zadlužení státu a reformovat důchodový systém. Úsporný balíček obsahuje 58 opatření. Bývalá ministryně financí a šéfka poslanců za hnutí ANO pro ŽivotvČesku.cz poskytla rozhovor, v němž se netají tím, že některá opatření jsou lidově řečeno »mimo mísu«.
Paní exministryně, je to více než týden, kdy zástupci vládní pětikoalice představili úsporný balíček a formu důchodové reformy. Není pochyb o tom, že pravděpodobně každý si v rámci 58 opatření, která spadají pod konsolidaci veřejných financí, najde něco, co ho nebude těšit. Co vy v celém balíčku vidíte jako to, co je opravdu špatně?
Víte, to, co představila vláda, není úsporný balíček, ale je to daňový balíček.
Jak to teď myslíte?
No, vláda tvrdila, že najde 70 procent úspor na výdajové straně a 30 procent na příjmové. Když to její zástupci s velkou pompou sdělovali národu, tak zástupcům vlády nad hlavami zářil takový transparent, na němž bylo, že to je padesát na padesát. Když jsem se na data podívala hlouběji, tak z nich vyšlo, že to je 80 procent na příjmové straně a 20 procent na výdajích. Celý ten balíček je o zvyšování daní.
Pojďme se ale podívat na to, co vyloženě vám osobně v tom balíčku vadí...
Hned se k tomu dostaneme. Jen se ještě vrátím k tomu, co prezentovala vláda, a přiznám se, že pochybuji o tom, že se lidé něco dozvěděli. Dvě hodiny sebechvály v mixu s něčím, co řádně nebylo vysvětleno, nedávalo smysl. A teď k vaší otázce. Jako velmi nekorektní vnímám rapidní navýšení daně z nemovitosti. To je v rámci EU u nás raritou, protože osmdesát procent Čechů bydlí ve vlastním. Dotkne se to tedy nejen mladých rodin, seniorů, ale zejména to je něco, co do moderní a ekonomicky zdatné společnosti nepatří.
Dá se zmíněné zvýšení daně z nemovitosti vnímat tak, že je to další problém v oblasti dostupnosti bydlení?
Ano. Zejména pro mladé rodiny. Když se na věc podíváme tak, že kvůli vysoké úrokové sazbě prakticky zamrzl trh s hypotékami, kdy řada lidí na hypoteční úvěr nedosáhne, další ho neufinancují, ceny nemovitostí jsou vysoké a k tomu »radost« v podobě snížení příspěvku o polovinu v rámci stavebního spoření, tak to znamená, že to vše je proti tomu, aby lidé měli dostupné bydlení. A s nadsázkou řečeno korunu na hlavu tomu dává ještě zmíněné zvýšení daně z nemovitosti.
Pokud byste se vrátila do vlády, tedy přesněji řečeno hnutí ANO, došlo by na nějakou změnu ohledně daní?
Pane redaktore, je potřeba říct to, že jsme se bavili jen o jedné dani. Uvidíme, jak to celé dopadne, a ohledně vašeho dotazu, určitě bychom věc komplexně analyzovali a přišli s daleko pro lidi komfortnějším řešením.
Zavedli byste zpět třeba EET?
Pojďme se na to podívat tak, že my bychom nikdy nerušili EET, které státu přinášelo dvacet miliard ročně. Nikdy bychom nerezignovali na boj s šedou ekonomikou a daňovými úniky. Takže je potřeba si uvědomit, že pokud se ohlédneme do minulosti, daně se nezvyšovaly, naopak se snižovaly, protože jsme je důsledně vybírali. A to ani v okamžiku, když došlo na zcela mimořádné události v rámci pandemie covidu, což byla pro každý evropský stát velmi obtížná doba. Dnes už je zřejmé, že ČR ji díky řadě opatření a podpůrných programů zvládla velmi důstojně a lépe než většina okolních zemí. Zajímavostí pak také je, že současná vláda, tehdy v roli opozice, pokřikovala na naši vládu, abychom lidem, kterým covid znemožnil pracovat či podnikat a podobně, dávali v rámci finančních podpor, příspěvků a programů ještě více peněz. A ti, co pokřikovali, nám dnes vyčítají, že za covidu se právě v rámci pomoci občanům rozhazovalo. Takže v rámci úsporných opatření, pokud budeme ve vládě, by došlo k celkové revizi.
Shodneme se ale asi na tom, že ne všechna opatření, která obsahuje úsporný balíček, vámi označený jako »daňový«, jsou špatná?
Ano. V daňovém balíčku jsou i některé body, které jsme připraveni jako hnutí ANO podpořit. Příkladem zvýšení spotřebních daní ze závislostí, také daně z hazardu.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.