Rozhovor: StarDance ...když Richard Krajčo tančí: Asi budou lidé sledovat, zda se z takového kopyta, jako jsem já, dá na parketu něco vykřesat

Richard Krajčo
Richard Krajčo
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 6. 2023

Ve dvanácté řadě soutěže StarDance ...když hvězdy tančí se mezi soutěžícími objeví herec a zejména geniální hudebník Richard Krajčo (46). Na parket atraktivní show se postaví poprvé. V rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz promluvil o svých tanečních (ne)zkušenostech, motivaci, ale i dobrém skutku, který uskuteční z peněz, které obdrží za účast v soutěži.

Richarde, první večer soutěže StarDance je na programu v sobotu 14. října. Moderátorského mikrofonu se opět ujme dvojice Tereza Kostková a Marek Eben. Předpokládám, že doma se již váš obývací pokoj proměnil v taneční parket a minimálně s manželkou zkoušíte hbité pohyby dolními končetinami?

(Usměje se) Karin netančí, to neprobíhá. Vlastně my (soutěžící) čekáme na své taneční partnery. Dozvíme se to někdy přibližně za tři týdny a teď jsem se soustředil na jiné věci, protože s kapelou nás čeká turné s cimbálovkou.

Nechce se mi věřit, že byste alespoň trošku fyzicky nedával své tělo do formy.

Tak pravdou je, že skáču přes švihadlo, což se asi dá vnímat jako moje příprava na StarDance, že se udržuji v mírné kondici.

Vypadáte totiž výborně - svěží, a tak jsem si říkal, že jen příznivé počasí v tom nemá prsty. Zmínil jste ale turné Kryštof »plus« cimbálovka. Jestli jsem správně informovaný, první vystoupení budete mít v pátek 9. června v prostorách barokního hospitálu Kuks.

Je to tak. Letošní letní turné odehrajeme v prostředí zámků a zámeckých zahrad. Půjde o speciální akustický koncertní program JenomPísničky spojený s vyprávěním, který obohatí Cimbálová muzika Grajcar. Hostem turné bude zpěvačka a skladatelka Tereza Balonová. 

Přiznám se, že když jsem si před naším rozhovorem zjistil, že vás čeká turné s cimbálovkou, tak jsem si představoval, jak právě v prostorách barokního hospitálu Kuks už zapojujete točivý tanec, který má prvky čardáše, a soupeři ve StarDance se začínají klepat strachy. Ale teď vážně. Máte trému, protože on se tanec může někomu zdát jako lehká disciplína, ale ve skutečnosti je velmi náročná?

(Zasměje se a zvážní) Mé okolí mi o náročnosti tance říká, ale přiznám se, že se na to těším. Těším se fakt hodně. Obavy si nechávám na dobu, až to bude probíhat...

Jedna věc je praxe, druhá teorie. Zeptám se možná nešikovně, ale už jste si alespoň zjišťoval v nějakých knihách, na internetu, jaké tance existují a co obnáší?

Musím říct, že jsem nikdy netančil. Vůbec to neumím. Umím skákat po pódiu, blbnout, ale tančit skutečně neumím. Nerozeznám ani rozdíl mezi waltzem a valčíkem. (Zamyslí se) Teď se mě vlastně na to někdo ptal. A opravdu nevím, jaký je. Takže nic jsem zatím ani nezjišťoval. Možná to může působit divně, ale pramení to asi z toho, že na našem prvním setkání v rámci tiskové konference k oznámení dvanácté řady jsem se ptal, zda se nemám nějak připravovat předem. Každý mi řekl, že ne. Že to mám nechat na tom progresu, okamžiku, jestli mi rozumíte. Zkrátka na to netlačit. A prý to fanoušci pořadu mají nejraději. To znamená, že asi budou chtít sledovat, zda z tanečního kopyta, jako je Krajčo, se dá něco vykřesat. Tak jsem si řekl, že je poslechnu. A až moje taneční partnerka, kterou dostanu, řekne, že se jde tančit, tak se do toho pustím.

Někdo by si řekl, až to tak působí, že se necháte vláčet tanečním osudem, ale vidím na vás, že to tak není. Přichází tedy čas na dotaz, co je vaší motivací rozbalit to na parketu jako Patrick Swayze v Hříšném tanci?

(Pousměje se) Já jsem si dal tři motivační prvky. První je, že se opravdu chci naučit tančit, a to ve smyslu, že budu mít alespoň nějaké základy nějakých tanců. Druhý je, že mé tělo dostane »záhul«. A budu to brát něco jako posilovnu, že se tělo trochu vysportuje. To mě skutečně moc láká, protože se nemohu dokopat, abych chodil cvičit. Bezdůvodně mě to totiž nebaví. A tohle je důvod, který zároveň je provázaný s bodem jedna, že se člověk něco naučí.

To dává smysl a má to logiku. Ještě tu máte ten třetí motivační prvek...

Přesně. Třetí je, a to zcela upřímně, že jsem se rozhodl, že peníze, které na tom pořadu vydělám, tak že je vezmu a vložím je na opravu kostela. Když to tedy shrnu, mojí motivací bylo, že se díky StarDance něco naučím, a to tančit, že udělám něco pro své tělo a že udělám dobrý skutek.

Jestli si dobře pamatuji, tak je to kostel sv. Petra a Pavla v Chotěvicích.

Ano. Už dva roky se opravuje. Pomáhají nám kamarádi, fanoušci... Rozhodli jsme se ho udržovat k účelu, k jakému byl stvořen. To znamená, aby to bylo místo setkávání, spočinutí, rozjímání. Naším záměrem je přiblížit ho lidem, aby se stal poutním místem, na kterém se rádi zastaví. Podařilo se ho částečně vymalovat, je to pod dohledem památkářů, takže musíme používat staré vápenaté barvy. Ale vyměnili jsme rozvod elektřiny, vyměnili jsme podlahu pod lavicemi, která byla kompletně shnilá. A teď jsme ve fázi, že na podzim začne renovace historických varhan, které tam jsou, a také už máme čtyři obrazy z křížové cesty u restaurátorů. A já jsem si řekl, že vytančené peníze použiji na další práce.

Musím říct, že klobouk dolů. Pojďme ale zpět ke StarDance a je to i poslední dotaz. Zajímá mě, koho ze soutěžících vnímáte, že to asi bude největší konkurent?

Asi nikoho. Já to nemám tak, že bych si chtěl s někým konkurovat. Moc se ale těším na Davida Prachaře, protože jsme spolu byli v »národním« (Národní Divadlo) a teď budeme tančit na společném parketu. Davida mám hodně rád, ale těším si i na ostatní. S někým se znám více, s někým méně, ale věřím, že tam vznikne dobrá parta.

Česká verze StarDance:

Průměrná sledovanost první série v roce 2006 se pohybovala kolem dvou milionů, poté ale zájem diváků o show poklesl a průměrně se na ni dívalo od 1,6 do 1,3 milionu diváků. Jedenáctou řadu sledovalo 1,57 milionu diváků. 

StarDance letošním ročníkem naváže na šestiletou spolupráci s Centrem Paraple, které pomáhá vozíčkářům s poškozením míchy. Zatím pro ně vybrali celkem 76 milionů korun.

Na televizních obrazovkách se taneční klání celebrit s profesionálními tanečníky objevilo poprvé v roce 2004 v Británii, kde ho uvedla BBC. Poté se soutěž rozšířila do desítek zemí a v roce 2006 ji poprvé vysílala i ČT.

Krátce z historie kapely Kryštof:

Skupina Kryštof v čele se zpěvákem a kytaristou Richardem Krajčem patří k nejúspěšnějším tuzemským popovým souborům. Na koncert na vyprodaném fotbalovém stadionu Evžena Rošického na pražském Strahově, který byl v roce 2017 součástí oslav 25 let Kryštofa na hudební scéně, přišlo 40.000 lidí.

Za svoji třicetiletou historii koncertně vyzkoušela mnoho různých prostředí. Od prvních klubů a sálů hrála v pražské Státní opeře, divadlech, vysokoškolských aulách, na zimních a fotbalových stadionech i v amfiteátrech s projektem Kryštof kemp.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.