Rozhovor: Vláda škodí, opozice blábolí. My to změníme, věří šéf sociální demokracie

Michal Šmarda
Michal Šmarda
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 19. 6. 2023

Sociální demokracie, která na červnovém sjezdu změnila název z ČSSD na SOCDEM, má velké plány. Znovuzvolený předseda Michal Šmarda by rád vrátil stranu do poslaneckých lavic a nakonec i do vlády. V rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz se vymezil proti kabinetu Petra Fialy (ODS) i současné parlamentní opozici, hnutí ANO a SPD. Fialova sestava podle Šmardy škodí většině občanů, opozice pak nepřichází s žádným řešením. A právě SOCDEM má být alternativou vůči současným stranám.

Pane předsedo, sociální demokracie už prošla několika pokusy o tzv. modernizaci. A nakonec skončila mimo parlament. Na sjezdu jste zahájili nový restart. Má to ještě smysl?

Má to smysl. Ukončili jsme období tápání a slepých cest. Máte pravdu, že naše strana za posledních 15 let několikrát změnila logo, barvy, ale i strategii. Dělo se to často chaoticky a účelově. To skončilo. Teď jsme připravili změny opravdu odpovědně, tak aby symbolizovaly náš boj a program nejméně do roku 2040.

Přejmenovali jste ČSSD na SOCDEM. Je to jen symbolika, jak vyčítají kritici, nebo má tento krok vyjadřovat hlubší změnu?

Chceme být srozumitelní a jednoznační na první pohled a od první chvíle. Zkratku ČSSD znal každý, ale většina lidí nevěděla, co přesně znamená. A taková často byla i naše politika. Teď chceme jít přímo k věci. Jsme Sociální demokracie, říkáme si SOCDEM a prosazujme Lidskosti místo sobectví. Stojíme za lidmi, kteří tvrdě pracují, a nebojíme se velkého kapitálu.

Věříte tomu, že restart SOCDEM přivede zpět do Poslanecké sněmovny a nakonec i do vlády? 

Musíme se vrátit do sněmovny. Dnes tam SOCDEM strašně chybí. Vláda dělá špatnou politiku, nebojuje proti zdražování a škodí většině obyvatel. Opozice jen dlouhé hodiny blábolí a nepřichází s žádným řešením. Sociální demokracie to musí změnit. Nikdo jiný to za nás neudělá.

Pole na opozici opanoval Andrej Babiš. S ním má SOCDEM po vládní zkušenosti problém. SPD též odmítáte. Kdo by ale tedy mohl být vládním partnerem SOCDEM? 

My nepůjdeme do vlády, kde bychom byli slabí. Pokud nebudeme mít alespoň 20 %, budeme radši v opozici a tvrdě prosazovat náš program. Jsme v tom dobří. Když do vlády, tak hlavním vchodem! Víte, kdo to poprvé řekl? A jak to dopadlo? Tehdy to taky vypadalo jako nereálný plán.

Kdyby Andrej Babiš neusiloval o místo ve vládě, bylo by pro vás ANO přijatelné?

Nemám rád politiku proti někomu. Nevadí mi pan Babiš. Vadí mi nezodpovědná politika. Fialova vláda žije na úkor dnešních rodin s dětmi, pracujících a seniorů. ANO chce žít na úkor jejich dětí. My chceme pro naši zemi zajistit prosperitu za peníze velkých nadnárodních firem, které u nás vydělávají stovky miliard a neplatí z toho spravedlivé daně. Myslíte, že bude někdy ANO souhlasit s tím, že se mají monopoly, miliardáři a oligarchové více zdanit? Že mají mít nižší dotace?

Napadá mě, máte ambici jako SOCDEM v politické síle postupně nahradit ANO? 

Naším cílem je přesvědčit lidi o tom, že máme lepší program. Věřím, že pak se k nám vrátí a budou nám znovu důvěřovat.

K úspěchu jsou nutné hlasy voličů. SOCDEM je vytýkáno, že se přestala zajímat o zaměstnance nebo rodiny s dětmi a řeší gender a podobná módní témata. Koho bude chtít SOCDEM oslovit?

To tvrdí pravice a populisté. A je to nesmysl. Prosadili jsme tři taková témata: v roce 2001 Miloš Zeman inkluzi ve školství s odkladem o 15 let. Před rokem 2010 Jiří Paroubek registrované partnerství a po roce 2013 Bohuslav Sobotka zákaz kouření v hospodě. Jinak jsme bojovali za sociální a ekonomická témata. Vyšší mzdy, bezplatné zdravotnictví, vyšší rodičák, spravedlivé a důstojné důchody, bezplatné školství a mnoho dalšího. Určitě jsme lidi nenaštvali těmi třemi kroky za dvacet let. To je podle mě blbost. Ale je fakt, že to proti nám kdejaký křikloun používá.

Vládu Petra Fialy kritizujete, podporujete protesty odborářů. Byly by řešením napětí ve společnosti předčasné volby?

Pokud vláda nezačne velmi rychle jednat o rozumných návrzích řešení krize, tak ano. Nemusí rovnou přijímat naše návrhy, s velmi rozumnými návrhy přichází i odbory. Vláda musí přiznat svou chybu a rychle změnit svou politiku. Jinak si zaslouží rychlý konec. To už dnes vidí každý.

Pro ČSSD byl vždy problém se vztahy k bývalým předsedům strany. ODS se potýká s Václavem Klausem, ale sociální demokracie s nadsázkou řečeno s armádou expředsedů. Nebylo by dobré jednou provždy vztahy urovnat?

Bylo. Někteří naši bývalí předsedové odešli do jiných stran. S tím nic nenadělám. Když někdo převlékne kabát, je nesmysl ho násilím převlékat zpět. To by bylo trapné. To, že jsme politicky jinde, ale neznamená, že musíme mít špatné vztahy. Ale s Vladimírem Špidlou, Bohuslavem Sobotkou i Janem Hamáčkem jsem v kontaktu, ptám se jich na názory a máme velmi dobré vztahy. 

Miliardář Jan Barta deklaroval ochotu podpořit SOCDEM, pokud se vydá cestou změny. Ta byla zahájena. Už probíhají jednání?

Doufám, že se najdou lidé, kteří budou chtít podpořit SOCDEM i finančně. A nemusí to být zrovna miliardáři. I malý dar může pomoci. Přijali jsme etický kodex dárce, aby bylo jasné, že si nás nikdo nemůže koupit a nevezmeme si peníze od každého. To je v České republice novinka. Jsme strana, která zcela trvá na tom, že musíme mít plně přehledné hospodaření. Právě to jsem řekl i panu Bartovi. Za transparentní pomoc bez podmínek budeme vděční. Můžete nám pomoci i vy. Stojí to za to!

Úplně závěrem. Jak hodnotíte 100 dnů prezidenta Petra Pavla?

Myslím si, že Petr Pavel dělá dobře, že se snaží být v kontaktu s lidmi v regionech. Je vidět, že se snaží trpělivě vyjednávat a získávat podporu pro své návrhy. Na jeho místě bych byl tvrdší v kritice vlády. Ale na druhé straně je fakt, že prezident musí vycházet s každou vládou. I se špatnou. Já bych na jeho místě ale snížení valorizace důchodů nepodepsal.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.