Rozhovor: Vladimír Růžička odhadl, které tři týmy na hokejovém MS 2024 mají šance na medaile. Češi se porvou o výborný výsledek, říká

Trenér Vladimír Růžička.
Trenér Vladimír Růžička.
Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 5. 2024

Rozhovor: V pátek v Praze a Ostravě odstartoval 87. ročník hokejového mistrovství světa. Český tým v úvodním zápase domácího turnaje narazil v pražské O2 areně na Finsko, vítěze předposledního šampionátu. V sázce jsou již od začátku cenné body, které mohou být klíčové pro zajištění co nejlepší pozice pro postup do play off. Redakci ŽivotvČesku.cz v souvislosti s turnajem poskytl rozhovor legendární hokejový útočník Vladimír Růžička, který v roli trenéra jako poslední přivezl s reprezentací v roce 2010 zlato. Turnaj se tehdy konal v Německu, Český tým ve finálovém zápase porazil Rusko.

Pokud jde o data, tak v roli obhájce zlata se na šampionátu představí Kanada. V uplynulém roce si připsala rekordní 28. titul. V roce 2015 stanovil turnaj v Česku divácký rekord 741.690 fanoušků a podle dosavadního zájmu lze očekávat, že ho letošní MS bude atakovat. Zápasy českého týmu jsou beznadějně vyprodané.

Vladimíre, před námi je parádní hokejový svátek. Určitě mnohé zajímá, kdo je vaším pohledem lidově řečeno »aspirantem na bednu«?

Myslím si, že hodně silně vypadá Švédsko, určitě to vypadá, že dobře na tom bude i Amerika, také Kanada bude určitě chtít svůj loňský titul obhájit. Věřím, že naši tam ale také nechají všechno a porvou se o výborný výsledek.

Je to začátek. Bylo by věštění z koule odhadovat, jak to asi skončí a na jakém místě skončí Češi. Všichni si přejeme, abychom turnaj ovládli, to je jasné. Zeptám se spíše, jak hodnotíte turnaj, který se koná u nás?

Vždy, když to mistrovství světa je u nás, tak je to pro tuzemské fanoušky atraktivní událost. Myslím si, že náš fanoušek to umí ocenit. Očekávám plné haly a je jasné, že fanoušci poženou naše hráče k dobrému výsledku, aby to na konci lidově řečeno »cinklo«.

Týmy jdou stále v mnoha ohledech dopředu. Co bude vaším pohledem na tomto turnaji rozhodovat?

Určitě to, kdo na tom bude s koncovkou lépe. Pro mužstvo je velmi důležité, když to tam padá, protože to z vás vždy spadne a hraje se vám lépe. A zcela rozhodně budou rozhodovat i letos brankaři.

Když se podíváme na Finsko, které je pro český hokejový tým první překážkou v cestě za zlatem. O jak těžkého soupeře jde?

Finové jsou velmi dobře organizovaní, mají výbornou hru a mají sice málo střel za zápas, nevím, jak je to možné, ale vždy dají tolik gólů, aby jim to stačilo na dobrý výsledek v zápase. Věřme tedy, že dnes jim to nevyjde.

Základní skupiny skončí v úterý 21. května. Poslední týmy ve skupinách sestoupí. Čtvrtfinále play off je na programu ve čtvrtek 23. května, dvě se odehrají v Ostravě a dvě v Praze. Závěrečné boje připadají na sobotu a neděli 25. a 26. května. Hrát už se bude pouze v O2 areně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.