Rozmáhá se falšování očkovacích certifikátů. Epidemiolog Rastislav Maďar vysvětlil, kde padělatelé mohou narazit
Stejně dobře jako na všem ostatním se dá vydělávat i na epidemii koronaviru. V minulých měsících se ukázalo, že lidé v zahraničí mnohdy využívají možnosti šikovných padělatelů a nechají si vytvořit falešný certifikát potvrzující jejich neexistující očkování. To už není výjimkou ani v České republice, kam tento »trend« dorazil také. "Padělaní průkazů je trestuhodné. Pokud záznam o očkovaní není v on-line databázi, neměl by být uznán. Rozhodující je však v této době aplikace Tečka, nikoliv papírový očkovací průkaz," reagoval epidemiolog Rastislav Maďar (48) pro ŽivotvČesku.cz.
Padělatelé mají nový byznys a odpůrci očkování zase příležitost přijít snadno k »výhodám« vakcinovaných osob. V Česku se totiž rozmohl způsob, jak se vyhnout očkování proti koronaviru a zároveň mít potvrzující certifikát stejně jako vakcinovaní lidé. Případů, kdy se někdo snažil přelstít systém a bez dávky vakcíny se zařadil mezi očkované díky zfalšovaným průkazům, se vyskytlo hodně na území nejen okolních států, ale několik i v Česku.
"Musíme si také uvědomit, že lze používat certifikáty z jiných zemí, a to i v České republice. V současné době, kdy provázanost jednotlivých systémů nefunguje buď vůbec, nebo jen částečně, je použití certifikátů z jiných zemí velký problém. Je to lukrativní trh a padělky jsou na vysoké úrovni," sdělil pro Seznam Zprávy Daniel Šafář, manažer společnosti Check Point Software Technologies pro Českou republiku, která se zabývá také zabezpečením dat a systémů. Ceny na černém trhu se podle něj pohybují v přepočtu kolem 3 800 korun.
Zkušený epidemiolog a člen poradní Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Rastislav Maďar je názoru, že primární význam by měla mít oproti papírové podobě dokumentu mobilní aplikace.
"Padělaní průkazů je trestuhodné, zejména pokud lidé falšují podpis lékaře, zdravotníka anebo razítko zdravotnického zařízení. Rozhodující je však v této době aplikace Tečka, ne papírový očkovací průkaz. Pokud záznam o očkovaní není v on-line databázi, neměl by být uznán. Výjimkou je oficiální přepis, například s kulatým razítkem do mezinárodního očkovacího průkazu. Ani to však nemusí u hromadných akcí stačit. U nich by měl rozhodnout výsledek skenování Čtečkou," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz k nové taktice padělatelů a některých neočkovaných lidí.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.