Rozmáhá se falšování očkovacích certifikátů. Epidemiolog Rastislav Maďar vysvětlil, kde padělatelé mohou narazit

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Karel Kopáč / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 9. 2021

Stejně dobře jako na všem ostatním se dá vydělávat i na epidemii koronaviru. V minulých měsících se ukázalo, že lidé v zahraničí mnohdy využívají možnosti šikovných padělatelů a nechají si vytvořit falešný certifikát potvrzující jejich neexistující očkování. To už není výjimkou ani v České republice, kam tento »trend« dorazil také. "Padělaní průkazů je trestuhodné. Pokud záznam o očkovaní není v on-line databázi, neměl by být uznán. Rozhodující je však v této době aplikace Tečka, nikoliv papírový očkovací průkaz," reagoval epidemiolog Rastislav Maďar (48) pro ŽivotvČesku.cz.

Padělatelé mají nový byznys a odpůrci očkování zase příležitost přijít snadno k »výhodám« vakcinovaných osob. V Česku se totiž rozmohl způsob, jak se vyhnout očkování proti koronaviru a zároveň mít potvrzující certifikát stejně jako vakcinovaní lidé. Případů, kdy se někdo snažil přelstít systém a bez dávky vakcíny se zařadil mezi očkované díky zfalšovaným průkazům, se vyskytlo hodně na území nejen okolních států, ale několik i v Česku.

"Musíme si také uvědomit, že lze používat certifikáty z jiných zemí, a to i v České republice. V současné době, kdy provázanost jednotlivých systémů nefunguje buď vůbec, nebo jen částečně, je použití certifikátů z jiných zemí velký problém. Je to lukrativní trh a padělky jsou na vysoké úrovni," sdělil pro Seznam Zprávy Daniel Šafář, manažer společnosti Check Point Software Technologies pro Českou republiku, která se zabývá také zabezpečením dat a systémů. Ceny na černém trhu se podle něj pohybují v přepočtu kolem 3 800 korun.

Zkušený epidemiolog a člen poradní Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Rastislav Maďar je názoru, že primární význam by měla mít oproti papírové podobě dokumentu mobilní aplikace.

Aktuální čísla související s epidemií koronaviru v Česku začínají dělat obavy nejen odborn...

"Padělaní průkazů je trestuhodné, zejména pokud lidé falšují podpis lékaře, zdravotníka anebo razítko zdravotnického zařízení. Rozhodující je však v této době aplikace Tečka, ne papírový očkovací průkaz. Pokud záznam o očkovaní není v on-line databázi, neměl by být uznán. Výjimkou je oficiální přepis, například s kulatým razítkem do mezinárodního očkovacího průkazu. Ani to však nemusí u hromadných akcí stačit. U nich by měl rozhodnout výsledek skenování Čtečkou," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz k nové taktice padělatelů a některých neočkovaných lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu