Reklama:

Rozpočtová politika ministryně Aleny Schillerové je tak hrozná, že se už nelíbí ani prezidentovi, říká Mikuláš Ferjenčík

Pravá ruka Andreje Babiše Alena Schillerová
Pravá ruka Andreje Babiše Alena Schillerová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 8. 2021

Ministryně financí Alena Schillerová (57) v sobotu po jednání s prezidentem Milošem Zemanem (76) o návrhu státního rozpočtu na rok 2022 uvedla, že plánovaných schodek ve výši 390 miliard korun hlavě státu nevadí. Zdůvodnila to tím, že podmínkou je dostatek peněz na investice. Mluvčí Hradu naopak návrh rozpočtu slovy prezidenta kritizoval a očekává úspory. V případě, že by nedošlo ke změnám, je ochoten ho vetovat. Podle poslance za Piráty Mikuláše Ferjenčíka (34) ministryně upřednostňuje volby než reálný stav věci. "Upřednostňuje možný volební výsledek hnutí ANO před zájmy země," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Celkové příjmy rozpočtu ministerstvo financí naplánovalo včetně peněz z Evropské unie na 1,486 bilionu korun a výdaje 1,876 bilionu korun. Schodek 390 miliard obsahuje podle Schillerové i přibližně 207 miliard na investice.

Reklama:

"Základní problém je, že paní Schillerová upřednostňuje možný volební výsledek hnutí ANO před zájmy země. To znamená, že v situaci, kdy je potřeba šetřit, řešit katastrofální rozklad státního rozpočtu, tak místo toho zvyšuje nadále výdaje a tváří se, že se nic neděje. Přitom všechno je na dluh a jednou to budeme muset zaplatit. To je základní problém, kdy místo toho, aby řešila budoucnost, řeší situaci za pět týdnů," řekl pro ŽivotvČesku.cz poslanec Mikuláš Ferjenčík k výstupu Schillerové po jednání s prezidentem, k němuž se opačně, než ministryně uvedla, postavil i mluvčí Jiří Ovčáček.

"Rozpočtová politika paní ministryně Schillerové je tak hrozná, že se už nelíbí ani prezidentovi. Přitom tuhle vládu vždy podporoval. To zadlužování jde hrozně rychle a nikde v Evropě nemá obdoby, aby schodek na rok 2022 byl větší než za rok 2020, což logicky se nelíbí ani panu prezidentovi. Směřuje to k prolomení dluhové brzdy, což znamená, že stát bude muset dělat masivní škrty, jinak by porušoval zákon," dodal pro ŽivotvČesku.cz poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Alena Schillerová v reakci následně oznámila, že v pondělí bude s kolegyní Klárou Dostálovou (50) - na snímku vpravo - která vede resort pro místní rozvoj, řešit prezidentův apel na podporu bytové výstavby. Dále uvedla, že je shoda ohledně úspor zejména v oblasti rušení daňových výjimek a ve státní správě.

Ministerstvo financí již před časem uvedlo, že do říjnových voleb nestihne Sněmovna zřejmě rozpočet schválit. Po volbách tak bude muset vláda návrh opět schválit a předložit poslancům.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: