Rozsudek o osvobození Terezy Hlůškové byl vyhotoven, od cesty domů ji dělí jen hodiny. Propuštění očekáváme zítra, říká mluvčí MZV

Tereza H.
Tereza H.
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 11. 2021

Jsou tomu téměř tři týdny, co se Tereza Hlůšková (25) dozvěděla, že se po téměř čtyřech letech strávených v Pákistánu vrátí domů. Ve své cele ale musela čekat ještě na jeden jediný podpis písemného rozsudku, který ji od svobody dělil. To je dnes již minulost, dokument byl vyhotoven. "Propuštění by mělo následovat v řádu hodin nebo dnů. "My ho očekáváme zítra," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová.

V lednu 2018 celní správa na letišti v Pákistánu zadržela Terezu Hlůškovou poté, co u ní našla téměř 10 kilogramů heroinu. V březnu 2019 pak byla mladá Češka odsouzena k 8 letům a 8 měsícům za mřížemi, kam ji soud nepravomocně poslal. Ve vězení nepřestávala bojovat o svobodu, u odvolacího soudu nakonec 1. listopadu dosáhla úspěchu a nyní už byly vyhotoveny potřebné dokumenty. Od opuštění bran věznice ji tak dělí jen hodiny, v horším případě dny.

"Dnes dopoledne byl vyhotoven písemný rozsudek o jejím osvobození. O vyhotovení rozsudku byl vzápětí informován zastupitelský úřad. Došlo tedy k naplnění procesního úkonu nezbytného pro následné propuštění. To by mělo následovat v řádu hodin nebo dnů. My ho očekáváme zítra, nicméně pákistánská justice dokáže být nevyzpytatelná," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová.

Kauza Terezy Hlůškové byla českými médii od počátku bedlivě sledována. Dalo se očekávat, že její návrat domů bude provázet rozruch. Rodina si proto nepřeje, aby byla veřejnost informována o čemkoliv, co s propuštěním mladé Češky souvisí. Jakmile se za ní zavřou brány věznice, další informace o ní nemůže ministerstvo zveřejňovat.

"V tuto chvíli platí, že nemůžeme upřesnit informace ohledně jejího návratu domů. Zejména s ohledem na výslovné přání rodiny, která si nepřeje informovat veřejnost o organizaci její cesty z Pákistánu do České republiky včetně například osobních informací směrem k očkování, testování a podobně. Samozřejmě bude muset tak, jako všichni při vstupu do České republiky ze zahraničí splnit dané povinnosti, nicméně detaily nebudeme sdělovat," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz Eva Davidová.

To poslední, co se lidé dozví, bude informace, že Tereza Hlůšková opustila vězení a stala se svobodnou ženou na cestě vstříc domovu. "V okamžiku, kdy opustí brány věznice, budeme o tom informovat na Twitteru ministerstva zahraničí," dodala mluvčí MZV Eva Davidová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.