Rozvod moderátorky Ivety Lutovské Vítové očima psycholožky: Vztahům, do kterých vstoupí děti, se to stává, říká odbornice

Iveta Vítová
Iveta Vítová
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 6. 2022

Rozvod moderátorky Ivety Lutovské Vítové (39) nejspíš veřejnost pořádně překvapil. S manželem, podnikatelem Jaroslavem Vítem (45), totiž dlouhou dobu platili za jeden z nejstabilnějších párů showbyznysu. Kromě toho se jim jen nedávno narodil syn Matěj, který ještě ani neoslavil první narozeniny. Proč se často vztahy, ve kterých jsou malé děti, rozpadají, přestože navenek působí šťastně, popsala pro ŽivotvČesku.cz psycholožka Radana Rovena Štěpánková. "Dítě je pro vztah hodně velká zkouška, která jej mění na mnoha úrovních," uvedla.

Že je v domácnosti moderátorky a modelky Ivety Lutovské Vítové něco špatně, vyšlo najevo 14. května, kdy dvojnásobná maminka přiznala, že své 39. narozeniny bude tentokrát slavit sama. Kromě toho promluvila na sociální síti o novém životě a nových zítřcích, a tak poté nebylo příliš velkým překvapením, že pohledná zprávařka potvrdila rozvod.

Krize ve vztahu trvala podle Ivety Lutovské Vítové asi rok a již nějakou dobu pár dokonce nebydlí pod stejnou střechou. Ivetin manžel, podnikatel Jaroslav Vít, se již měl podle dostupných informací po jedenácti letech vztahu odstěhovat. Příčinu rozvodu si zatím oba nechávají pro sebe, což otvírá prostor pro spekulace, zvláště vzhledem k tomu, že se páru jen před deseti měsíci narodil syn Matěj.

Co může být příčinou toho, že se domněle šťastné rodiny rozpadají, popsala pro ŽivotvČesku.cz psycholožka a terapeutka Radana Rovena Štěpánková, která se s podobnými příběhy ve své praxi setkává denně.

"Nevíme samozřejmě, jaké konkrétní problémy měl přímo tento pár, takže se na to musíme dívat obecněji. První dítě je pro vztah zkouška, kdy se zcela mění dynamika, člověk musí svou pozornost dělit mezi více osob, nemá tolik času pro sebe a ani pro druhého, takže zvlášť ta milenecká složka vztahu může utrpět trhliny," uvedla pro ŽivotvČesku.cz renomovaná psycholožka.

Zkušená odbornice na lidskou duši, která se může pochlubit poměrně značným profesním růstem, pak upřesnila, co nastává v životě partnerů - manželů s narozením druhého potomka.

"Poté, co se vše usadí, což je třeba kolem věku šesti let dítěte, kdy už nevyžaduje tolik péče, se vše začne vracet do starých kolejí. Druhé dítě poté může se vztahem znovu zamíchat, lidé se musí znovu přizpůsobovat a neradi se vzdávají znovu nabyté svobody," popsala pro ŽivotvČesku.cz odbornou veřejností uznávaná psycholožka Radana Rovena Štěpánková.

Pokud jsou v rodině malé děti, má podle ní smysl pokusit se na vztahu zapracovat, zvláště pokud mezi partnery stále je láska, ale z nějakých důvodů si vzájemně otravují život.

"Zrovna nedávno jsem takovou dvojici měla v poradně. Doporučila jsem jim, aby rozvolnili hranice širší rodiny. Aby se střídali v péči o děti, netrávili spolu všechny dny a noci, ale věnovali se také něčemu jinému. Tak se na sebe budou mít možnost více těšit a méně často se budou také dostávat do konfliktních situací, kterými si navzájem kazí náladu," dodala pro ŽivotvČesku.cz tip ze své letité praxe.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.