Rozvolnění, covidový pas a život Čechů v létě. Ministr Jan Hamáček promluvil o detailech

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz

Denní přírůstky nově nakažených covidem-19 se začínají stabilizovat. Dá se předpokládat, že epidemie začne brzdit. Pokud se situace zlepší, bude možné po 21. březnu zrušit ta nejstriktnější opatření, jako je například omezení pohybu v katastru obce. Podle ministra Jana Hamáčka (42) bude pro další rozvolňování potřebný pokles počtu hospitalizovaných. "Na těch 1000 až 1500," upřesnil vicepremiér. Dále promluvil o životě občanů v letních měsících, kdy vrcholí turistická sezóna.

Rozvolnění ano, ale jen za předpokladu, že se podaří vývoj epidemie posunout do lepších hodnot oproti současnosti, pak může přijít otevření ekonomiky. "Limit, kdy se dá nějak zásadně rozvolňovat, je, že klesnou případy intenzivní péče a hospitalizovaných k číslům okolo 1000 až 3000. Na tom se stále nic nemění," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf Ústředního krizového štábu.

Podle něj by brzy měly do Česka dorazit miliony dávek vakcín, aby se populace proočkovala. "Pokud opravdu dorazí vakcíny, jak mají, tak do června může být solidní část populace proočkovaná. Lidé, kteří budou očkování, nebudou mít v zásadě problém cestovat a lidé, kteří očkováni nebudou, předpokládám, že půjde o nějaký režim testování," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra Jan Hamáček s tím, že v létě už by mohl existovat dokument, který očkovaným usnadní cestovat.

Česká republika aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s onemocněním covid-19 do Německa, Švýcarska a Polska. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo v Česku 21.325 lidí s prokázaným covidem, z toho 9385 od začátku letošního roku. Evoluční biolog Jaroslav Flegr (62) pro ŽivotvČesku.cz popsal, proč v počtu úmrtí na onemocnění covid-19 patří Česko ke špičce Evropy. "Náměstci se na ministerstvu zdravotnictví rozhodli, že se promoříme," řekl v úvodu profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

"Přiznám se, že covidové pasy řeší ministerstvo zahraničí, tedy detailní informace, jak to v současnosti vypadá, nemám. Je ale snaha nějakým způsobem na celoevropské úrovni to upravit, aby vznikl jeden dokument, který jasně ukazuje, že člověk je očkovaný, a pak může řadu věcí dělat, protože to pro něj není riziko," dodal pro ŽivotvČesku.cz k výhledu do letních měsíců.

Cestování do zahraničí je aktuální téma, které řeší hodně Čechů. Vzhledem k příznivému výv...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu