Rozvolnění je chyba, vše je politika. Demonstrantům bych dal železnou roušku, říká Roman Skamene

Roman Skamene se nebojí vyjádřit svůj názor na současnou situaci
Roman Skamene se nebojí vyjádřit svůj názor na současnou situaci
Foto: nextfoto.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 5. 2021

Podle vlády dochází ke zlepšení epidemické situace a koronavirus je konečně na ústupu. Proto se rozhodla k několika fázím rozvolňování, které má život v Česku vrátit zpátky do normálních kolejí. Mezi osobnosti umělecké sféry patří herec Roman Skamene (66), který má na aktuální vývoj v zemi jasný názor a znovuotevření některých služeb považuje za riskantní a předčasné. "Vím s jistotou, že opozice zase tlačí celou vládu, aby vše urychlila. A pak až se to zase zvrtne, tak bude opozice říkat, že to vláda pustila moc brzo. Ve všem je politika, protože šéfové politických stran chtějí být premiérem a zbavit se Andreje Babiše. To jsou podle mě hlavní důvody, proč se vše tak urychluje," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Od pondělí 3. května přichází další fáze vládních rozvolnění, která se týkají nejen škol, ale například také služeb. Podle některých jde o brzký krok, který by mohl ve finále napáchat více škody než užitku.

"Myslím si, že k rozvolňování došlo zbytečně brzo. Chápu, že spousta lidí je zoufalých, ale mám obavy, že se příznivý trend zastaví. Mám hrůzu, že se to zhorší a půjde to znovu nahoru. Ale nejsem odborník, je to čistě můj osobní názor. Vím s jistotou, že opozice zase tlačí celou vládu, aby vše urychlila. A pak až se to zase zvrtne, tak bude opozice říkat, že to vláda pustila moc brzo. Ve všem je politika, protože šéfové politických stran chtějí být premiérem a zbavit se Andreje Babiše. To jsou podle mě hlavní důvody, proč se vše tak urychluje," řekl Roman Skamene pro ŽivotvČesku.cz s tím, že ministr zdravotnictví Petr Arenberger se snaží situaci co nejdéle udržet na uzdě, ale je na něj vyvíjen nátlak, kvůli němuž je nucený dál rozvolňovat.

"A pak jsou tu jedinci, kteří srovnávají demokracii s covidem – demokracie je podle nich právo na to, aby člověk nenosil roušku… to jsou taková individua, že zůstává rozum stát a člověk opravdu žasne. Demokracie je srovnávána s chorobou, která zabíjí lidí. A pak takoví lidé vylezou na náměstí, kde demonstrují bez roušek, aby dávali najevo, jak jsou moudří a prozřetelní. Dal bych jim roušku, ale železnou," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz oblíbený herec, který patří mezi populární osobnost a diváci si ho mohou pamatovat jako velitele z Tankového praporu nebo »veksláka« Bínyho z komediálního dramatu Bony a klid.

"Rozvolnění by se mělo zpomalit, ale otázkou je kde. Je hodně těžké, koho upřednostnit, ale hlavně se to nesmí uspěchat. Já jsem tak pořád doma zavřený, divadla není, nic. Musí se to nějak vydržet, bohužel je to mor jako tomu bylo ve středověku. Je třeba se s ním nějak rozumně vypořádat," dodal Roman Skamene pro ŽivotvČesku.cz.

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.