Rozvolnění je na dosah. Milan Kubek nastínil »jízdní řád« otevření kadeřnictví a restaurací

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia.cz

Podle epidemiologa Rastislava Maďara (47) se ve středu bude rozhodovat, zda dojde k dalšímu rozvolnění. Bude se vyhodnocovat dopad návratu prvního stupně základních škol do lavic v rotační výuce. V případě, že data budou dobrá, nic by nemělo bránit k dalšímu »otevírání«. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka (53), který se vyjádřil pro ŽivotvČesku.cz, by se na prvním místě nadále mělo posilovat školství, teprve následně by na řadu měly přijít služby.

O tom, že návrat dětí do škol je při uvolňování opatření proti šíření epidemie koronaviru prioritou, mluvil dřív premiér Andrej Babiš (66) a v pátek i ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62), konkrétní možné termíny ale neuvedli.

Podle epidemiologa Rastislava Maďara k vyhodnocení dalšího vývoje epidemie a tedy případného rozvolnění dojde ve středu. "Příští středu se na datech uvidí, jestli došlo ke zhoršení epidemiologické situace vlivem poměrně širokého rozvolnění v pondělí 12. dubna," uvedl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný odborník.

V případě, že data ohledně vývoje šíření viru budou přívětivá, rozvolnění se bude týkat nadále školství. "Domnívám se, že by se mělo zvýšit množství žáků a studentů, kteří chodí do školy či studují, protože jsme si určili školství jako prioritu. A potom by se měly obnovit služby, které nejdou zajistit po internetu. Tím mám na mysli pedikúru, kadeřnictví, nehtařské salony a podobně, protože už jsme hodně zanedbaní," upřesnil svůj pohled na možný »jízdní plán« rozvolnění prezident České lékařské komory s tím, že restaurace budou otevřeny až v poslední fázi.

Od pondělí 10. května se otevřou muzea, galerie a památky i ve zbylých krajích České repub...

"Restaurace, tak od nich jsme ještě hodně daleko. Ty půjdou nejprve přes venkovní zahrádky a domnívám se, že nejdříve tak za měsíc. Bude hodně záležet na vývoji epidemie, která v tuto chvíli skutečně brzdí," dodal pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.