Rozvolnění maloobchodu je korektní, říká Roman Prymula. Upřesnil, co se potom musí udělat

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 5. 2021

V Česku se od pondělí opět otevřou kadeřnictví, kosmetické salony a další provozovny spojené s péčí o tělo a o zvířata, které byly dosud zavřené kvůli epidemii onemocnění covid-19. Všechny obchody a služby v Česku budou moci otevřít 10. května, a to bez ohledu na vývoj epidemie, rozhodla ve čtvrtek vláda. "Pokles není tak rychlý, jak se možná očekávalo, to rozvolňování musí být řízené a obezřetné," upozornil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57).

Provozovny kadeřnictví, manikúry, pedikúry, kosmetických nebo masážních salonů budou moci od pondělí poskytovat své služby za přísných opatření. "Pokles není tak rychlý, jak se možná očekávalo, to rozvolňování musí být řízené a obezřetné, aby nedošlo k tomu, že dojde k navýšení pozitivních případů," zdůraznil bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Od nového týdne se budou moci do tříd vrátit žáci druhého stupně ZŠ a nižších ročníků víceletých gymnáziích v sedmi regionech, a to Královéhradeckém, Plzeňském, Karlovarském, Středočeském, Libereckém, Pardubickém kraji a v Praze. Čeká na ně rotační výuka, to znamená, že týden se budou učit ve škole, týden z domova.

"Dlouhou dobu byli žáci doma. Takže v režimu, kdy je to kontrolováno testováním, je návrat žáků správné rozhodnutí, navíc v principu rotace. To, že se otevře maloobchod, je slibováno dlouho, takže si myslím, že to je korektní. Po rozvolnění je ale třeba počkat 14 dnů a dívat se, jaké dopady to bude mít," dodal pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula s tím, že v případě negativního vývoje epidemie je potřeba situaci řešit »zatažením za záchranou brzdu«.

Podle statistik ministerstva školství by se rotační výuka na druhém stupni měla týkat 192.878 dětí. V pondělí by do školy měla přijít asi polovina z nich. Rotační výuka se bude týkat i dvou nejnižších ročníků ve 28 šestiletých gymnáziích a čtyř nižších ročníků ve 130 osmiletých gymnáziích.

V některých částech Česka se od příštího týdne rozšíří provoz mateřských škol, do kterých budou moci nastoupit všechny děti. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.