Rozvolnění opatření na dohled. S kadeřnictvím týden počkejme, je to životně důležité, naléhá vědec Flegr

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 11. 2020

Zejména ženy v Česku očekávají, kdy dojde k rozvolnění opatření v souvislosti se službami, konkrétně kadeřnických služeb. V tomto případě bude klíčový přechod země na stupeň tři v systému PES. V neděli se mimořádně sejde vláda, která vyhodnotí, zda lze začít pomalu rozvolňovat, tedy zda Česku může do »trojky« přejít. Podle vědce Jaroslava Flegra by ale mohl takový krok opět představovat riziko. "Ještě týden bych s jakýmikoli změnami počkal," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog.

Epidemická situace se zlepšuje. Index rizika za poslední týden klesl ze 70 až na pondělních 57. Vláda v čele s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) začíná pomalu rozvolňovat opatření. A v neděli se rozhodne, zda dojde k rozvolnění, kdy vláda se mimořádně sejde kvůli možnému zmírnění opatření, aby obchody či provozovny služeb případně mohly otevřít od pondělí. 

"Nemám přehled, co je, s výjimkou škol, pro ekonomiku tak urgentní. Osobně bych třeba s kadeřnictvími počkal ještě aspoň týden, protože právě tam dochází k poměrně vysokému počtu těsných a dlouhodobých kontaktů. Podstatnější však je, že se do tříd vrátili školáci prvního a druhého stupně, od středy studenti posledních ročníků středních škol. Ale i vysokoškoláci, kteří v posledním ročníku se mohou vzdělávat ve skupinách po 20 lidech. Připadá mi životně důležité vyčkat, jak se toto rozvolnění opatření projeví na epidemiologické situaci, zejména na vůbec nejdůležitějším parametru - na reprodukčním čísle," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr, který varuje před přílišným optimismem.

Aktuálně je v řešení tedy pondělní datum 30. listopadu, ale zatím to není jisté. Ve středu i ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že situace v souvislosti s epidemií není natolik jednoznačná, aby bylo možné říct, že vláda rozhodne v neděli o dalším uvolnění.

Podle ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka pokud k rozvolnění dojde, v kadeřnictví bude platit kromě limitu jedna osoba na 15 metru čtverečních i řada dalších omezeních. Kadeřník bude muset mít roušku i štít, což bude platit i pro manikérky či pedikérky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.